Ulema Sistemi Nedir

İslam dinine bağlı olan ülkelerde Kuran ve hadisleri açıklayan ve yorumlayan din alimlerine ulema adı verilmiştir. Bu tanım İslamiyetin doğuşunun ardından kullanılmaya başlanmıştır. Ulemalar kuranın açıklanmaya başlaması ile birlikte önemli hale gelmiştir ve bu kişilere böylece saraylar tahsis edilmiştir ve medreseler açılmıştır.

Yıllar geçtikçe sosyal bir statü kazanan ulemalar, Osmanlı Devletinde de medreselerde görev yapan kişiler anlamına gelmiştir. Şeyhülislam, müftü, kadı gibi görevliler de ulema sınıfında sayılmaya başlanmıştır. Git gide gelişen ulema sınıfı toplumun ileri gelenlerinin bulunduğu bir sınıf haline gelmiştir ve bu durum 17. yüzyıla kadar devam etmiştir.

Ulema sınıfından bir kimsenin çocuğu olduğunda bu çocuğa da “Beşik uleması” adı verilirdi ve bu durum soydan soya geçerdi yani kan bağı ile ulemalık geçerdi ve böylece ayrıcalıklı bir zümre meydana gelmiştir.

18. yüzyıldan sonra ise ulema sınıfı yapılan yeniliklere karşı çıkmaya başlayan tutucu bir topluluk haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile birlikte ulema sınıfı ortadan kaldırılmıştır.

Beşik Ulema Sistemi Nedir Sorusuna Verdiğimiz Cevap Hakkında Yorumlarınızı ve Eleştirilerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.