Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mart 2018

Türklerin Kullandığı İlk Alfabe

Türkler tarihi boyunca bir çok medeniyetle iç içe geçmiştir ve etkileşime girdiği her medeniyetten kendi kültürüne bir şeyler katmıştır. Etkileşimlerin bir örneği de alfabeler olmuştur. Bu yazımızda Türklerin kullandığı ilk alfabe hangisidir konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.

gokturk-alfabesi-20150416204000

GÖKTÜRK ALFABESİ: Türklerin kullandığı ilk alfabedir. Bu alfabede toplam 38 harf vardır ve bu harflerin 4’ü sesli, 26’sı sessiz ve 8 harfi ise bitişken harftir. Bu alfabede yazılar soldan sağa ve yukarıdan aşağı yazılır.

UYGUR ALFABESİ: Göktürk alfabesinden sonra kullanılan bir alfabe türüdür. 18 harften meydana gelen Uygur alfabesinin 4 harfi sesli, 14 harfi ise sessizdir ve bu harfler başta, ortada ve sonda farklı şekillerde yazılabilmektedir.

ARAP ALFABESİ: Türklerin en uzun ve en yaygın kullandıkları alfabedir. Türklerin İslamiyete geçiş döneminde özellikle Arap alfabesi yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Divan-ı Lügatit Türk adlı edebi eser Arap alfabesiyle kaleme alınan bir eserdir.

LATİN ALFABESİ: 1928 Harf inkılabı ile kullanılmaya başlanan alfabedir. Günümüzde halen kullanılan bu alfabede toplamda 29 harf vardır ve 21 harf sessiz, 8 harf seslidir.

KİRİL ALFABESİ: Türk dili ve lehçelerinin yazımında kullanılan Kiril alfabesi, Arap alfabesinden sonra en geniş çaplı kullanılan alfabedir. Günümüzde ise hala bu alfabeyi kullanan bir çok Türk boyları vardır.

Türklerin Kullandığı Alfabeler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul