Türkiye’ye Komşu Olan Ülkeler Nelerdir

Türkiye, coğrafi konum olarak önemli ve güzel bir konuda yer almaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin dört bir tarafında da komşuları vardır. Şimdi sizlere Türkiye’ye komşu olan ülkeler hakkında bilgiler vereceğiz.

Türkiye-Komşuları

Türkiye’nin kuzeybatısında Yunanistan ve Bulgaristan; Güney bölgesinde Suriye ve Irak; ülkemizin doğusunda İran ve Azerbaycan; Kuzeydoğu’da ise Ermenistan ve Gürcistan komşu ülkelerimiz yer almaktadır.

BULGARİSTAN: Başkenti Sofya’dır. Yüzölçüm olarak kapladığı alandan Türkiye’den daha küçük bir balkan ülkesidir. Yönetim şekli Cumhuriyet olan Bulgaristan’ın para birimi de Leva’dır.

YUNANİSTAN: Batı komşumuz olan Yunanistan ülkesi de Türkiye’ye oranla daha az yer kaplamaktadır. Ülkenin başkenti Atina’dır ve kullandığı para birimi ise Euro’dur.

SURİYE: Türkiye’nin Güney komşusu olan Suriye, yüzölçümü bakımından Türkiye’ye göre küçük bir ülkedir. Yönetim şekli Cumhuriyet olan Suriye’nin başkenti Şam’dır ve para birimi olarak Suriye poundu kullanılmaktadır.

IRAK: Asya’nın batısında yer alan ve Türkiye’nin komşularından birisi olan Irak’ın başkenti Bağdat’tır. Yönetim şekli Cumhuriyet, dini ise İslam’dır.

İRAN: Ülkemizin Doğu sınırı olan komşusu İran, Türkiye’nin iki katı büyüklüğünde yer kaplamaktadır. Başkenti Tahran olan İran’ın dini İslam, yönetim biçimi Cumhuriyet, para birimi Riyal, resmi dili ise Farsça’dır.

AZERBAYCAN: Yüz ölçümü 86.200 km2 olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü, dini ise İslamiyettir.

ERMENİSTAN: Kafkas ülkelerinin en küçüğü olan Ermenistan’ın başkenti Erivan’dır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü Ermenistan’da genellikle tahıl, şeker pancarı, tütün ve pamuk yetiştirilmektedir.

GÜRCİSTAN: Türkiye’nin Kuzeydoğusunda bulunan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’tir. Sarp sınır kapısı bu ülkenin önemli ticari ilişkilerin yapıldığı sınır kapısıdır.

Türkiye’ye Komşu Ülkeler Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

5 Yorum Yapılmış “Türkiye’ye Komşu Olan Ülkeler Nelerdir

  1. Çok iyi ya ülkemize komşu olan ülkeler için araştırma ödevim vardı kısa olduğu için teşekkür ederim.

  2. sosyal ödevimi hallettim. Ama ben İtalya da bize komşu sanıyordum yanlış biliyormuşum demek ki, çok güzel bir sayfa.

Bir Cevap Yazın

Top