Türkiyenin En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2016 2017

Türkiyenin En İyi Üniversiteleri 2017 2018
2016 Türkiyenin En İyi Üniversiteleri Sıralaması 

Üniversiteler 2016 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralama” listesi açıklandı. işte 2014 yılı En İyi Üniversiteleri Sıralaması ;

1.ODTÜ
2. Boğaziçi
3. BILKENT
4. ITU
5. ANKARA
6. HACETTEPE
7. EGE
8. GAZI
9. SABANCI
10. ANADOLU
11. YILDIZ
12. CUKUROVA
13. ISTANBUL BILGI
14. ISTANBUL
15. INONU
16. SELCUK
17. DOKUZ EYLUL
18. ULUDAG
19. KOC
20. BASKENT
21. AKDENIZ
22. SULEYMAN DEMIREL
23. ON DOKUZ MAYIS
24. ERCIYES
25. MARAMARA
26. TRAKYA
27. IZMIR TEKNOLOJI
28. KTU
29. ADNAN MENDERES
30. KOCATEPE
31. CANAKKALE
32. SAKARYA
33. GAZIANTEP
34. BEYKENT
35. YEDITEPE
36. DOGUS
37. FATIH
38. TOOB
39. CANKAYA
40. CUMHURIYET
41. SUTCU IMAM
42. ISTANBUL KULTUR
43. MERSIN
44. DICLE
45. BALIKESIR
46. GS
47. YUZUNCU YIL
48. OSMAN GAZI
49. ATATURK
50. ISIK
51. ABANT
52. BAHCESEHIR
53. KARAELMAS
54. PAMUKKALE
55. MUGLA
56. ATILIM
57. FIRAT
58. CELAL BAYAR
59. GEBZE YT
60. HARRAN
61. GAZIOSMANPASA
62. GATA

2017 2018 Türkiyenin En İyi Üniversiteleri Sıralamas

103 yorum

 1. Arkadaşlar selçuk uluslararası ilişkiler(ingilizce) tutuyo aynı zamanda uludağ da aynı bölüm tutuyo ama türkçe yakınlık ve prestijli uludağ önemi yazsam yoksa selçuk mu hangisi daha iyidir
  yalova hakkında bilgisi olan varsa uluslar gerçekten ingilizcemi veriliyor birde iibf kampüsü nerde?
  sorularımı cevaplarsanız sevinirim…

 2. Merhblar gençler. Ben Adnan Mendres Ünvste Uluslar arası ilişkiler inglzce okuyorum. Aydn güzel. Ama önerim. İstnbul-Ankara-İzmr gbi illerde okuyun. Daha iyi geliştirirsnz kendnzi…

  • bak şimdi var bisürü de izmirde şifa üniversitesi var bi arkadaşım orda okuyor çok iyi diyo eğitim seviyesi yüksek iyi bi üniversite diyo tabi daha iyileri de var orası tartışılır ama ben şifa derim :)

  • İTÜ ODTÜ İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ BOĞAZİÇİ BİLKENT dışındakiler peş para etmez, akdeni uludağ ondokuzmayısda diğerlerine dahil. artık sen bu üçlüden hangsindeysen

 3. Odtü sb mezunuyum okulun her gününün her dakikasına lanet okumuş azmim ve gayretim vardı ama şu anki konumum ve şu anki yeni girecek arkadaşların heyecanını görmek bana o günlerimi özletti :(
  Heyy üniversite öğrencileri size sesleniyorum ;
  RELAX NOTHING İS UNDER CONTROL ;)

 4. Erciyes üniversitesi nasıl olurda Süleyman demirel üniversitesinin 2 sıra altında olur bunu hazırlayan neye dayanarak hazırladı vallahi gülesim geliyor şuan :D :D Bikere Erciyes tıpta çok ileri Süleyman demirel ne ki ya ne ki :)

  • Süleyman demirel ne ki öylemi ? arkadaşım sdü 2012 2013 yılında kaç mezun vermiş ve mezun verdiği öğrencileri kaç puanla almış araştırmanı tavsiye ederim ayrıca eğitimi çok kaliteli öğrencilerle çok sıkı bir iletişim var bilip bilmeden yazmayın üniversiteye hazırlanan gençleride etkilemesen sevinirim .

 5. yorumları gülerek okudum :))

  bu sıralama Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralaması

  yani üniversitelerin yayınladığı makaleler ile sıralıyorlar, sıralamadan anlaşılan ismi büyük üniversitelerin torpilli küçük kadroları var.

 6. arkadaşlar malatya İnönü üniversitesi harika bir üniversitesi eğitim açısından özellikle fırat onun yanında fos ve fırat nasıl oluyorda 15 ken İnönü 25 olur … bi öğrenci İnönü de okuyosa hava atması çokk doğal karşılanır .. ben Dumlupınar istydm ilk tercihim Dumlupınar ama o ortada yok sıkıntı yaptım şimdi dpü de okuyan varsa bi yorum atsın :)

 7. Bunun sıralamsını yapan neye istinaden yapmış. İnsanları kandırmayalım öncelikle TOBB Üniversitesi ilk 5 te olmalıydı ayrıca Avrupadaki bağımsız araştırmalara göre Bilkent Üniversitesi ODTÜ den 200 üniversite daha önde

 8. Arkadaşlar Anadolu Üniversitesini tercihlerim arasına almak istiyordum ta ki sizin bu yorumlarınızı görene kadar.. Anadolu üniversitesi hakkındaki yorumlarınızı rica ediyorum sizden, Lütfen bana biraz yardımcı olur musunuz?

 9. Erzurum Atatürk üniversitesi kuruluş 1957 şimdi sırasına bakın…baştan sallama olmuş üniversitemiz kampüs büyüklüğünde türkiye 3.dür gelişmişlik olarak 7.sıradadır…Malatya İnönü 1976’da kuruldu 15.sırada :) :) :)

 10. arkadaşlar her üniversite en iyi bölümleri ile sıraya girmiştir.mesela ODTÜ nün mühendislik-mimarlık bölümü çok çok iyi olduğu için 1. sırada yer alıyor.ama ODTÜ yü kazanıp işletme okursanız biraz sıkıntılı olur.

  • Eğitim kalitesi üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin kendi kariyerleri için yaptıkları araştırmalarla belirlenemez… Misal ODTÜ deki bir profesörün verdiği eğitim, her ne kadar dünya kadar bilgisi olsa da, Ege’deki bir Yar.Doc un verdiği eğitim kadar iyi olmayabilir. Öğretmenlerin öğretim yetenekleri yazdıkları makalelerle ve yayımladıkları kitap, dergi vs ile değerlendirilemez. Öğretme kalitesi olarak ele alınırsa bu liste muhtemelen tamamen değişir sıralama. Hiç bir üniversitenin elemanlarını kötülemek niyetinde değilim ve ya övmek. Sadece fikrimdir.

 11. arkadaşlar burda üniverstenin bölümsayısı be ayyınlanan makale sayısı kriter alınmış….yani farkındaysanız gs üniverstesi azz bölümlü bi üniv. olduğu için 46 sırada…doğru listeyi ben şimdi ….aman odtü birinci bana ne kartdeşim..ben yerimi kurmuşum…sabah gezetesinin time göre en iyi beş 500 üniverste haberinden alıntıdır.” Güncelleme : 12.09.2012 11:35

  ODTÜ ve Bilkent, İngiltere’de yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasına girdi.
  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) laboratuvarları, 10 Eylül 2012’de İngiltere’de QS (Quacquarelli Symonds) tarafından açıklanan sıralamaya ilişkin rapor hazırladı.

  URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, AA muhabirine raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, QS tarafından açıklanan son sıralamada Bilkent ve ODTÜ’ün genel sıralamada dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer aldığını bildirdi.

  Genel sıralamada İTÜ, Koç ve Sabancı 501-550, İstanbul, Boğaziçi ve Hacettepe 551-600 aralığında yer alırken Çukurova’nın yerinin 600 olarak ilan edildiğini belirtti.
  ALAN SIRALAMALARINDA 5 TÜRK ÜNİVERSİTESİ LİSTEDE

  Akbulut’un verdiği bilgiye göre, 5 farklı temel alanında yapılan sıralamada ODTÜ, Bilkent, İstanbul, İTÜ ve Boğaziçi bazı temel alanlarda ilk 500 listelerine girme başarısını gösterdi.

  ODTÜ Mühendislik ve Teknoloji temel alanında dünyanın 197. üniversitesi ilan edildi. Bu alanda İTÜ 215, Bilkent 328 ve Boğaziçi 392. oldu.
  Doğa Bilimleri temel alanında ODTÜ 320. ve Bilkent 390. sırada yer aldı. Sanat ve Beşeri Bilimler temel alanında Bilkent 332. ve İstanbul 350. oldu.

  Sosyal Bilimler ve Yönetim temel alanında İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 376. üniversitesi oldu. Böylece Bilkent 3 temel alanda, ODTÜ 2 temel alanda, İstanbul 2 temel alanda, İTÜ ve Boğaziçi bir temel alanda dünyanın en iyi ilk 500 üniversitesi arasına girme başarısını gösterdi. Bu yıl yaşam bilimleri ve tıp temel alanında listeye girebilen Türk üniversitesi olmadı.

  Yaşam bilimleri ve tıp temel alanında 2010 yılında İstanbul Üniversitesi 230 ve Hacettepe Üniversitesi 285. sırada yer alabilmişti.
  ”YENİ SIRALAMALARA DA GİRİYORUZ”

  Prof. Dr. Akbulut, QS tarafından yayınlanan 2012-2013 sıralamalarında Bilkent, ODTÜ, İstanbul, İTÜ, Boğaziçi, Sabancı, Koç ve Hacetepe üniversitelerinin ilk 600’da yer aldığını, Çukurova’nın ise 600 arasına girdiğini ifade etti.

  Akbulut, şöyle konuştu:
  ”Türk Üniversiteleri hızla gelişiyor ve dünya standartlarında bilimsel makale üreterek saygınlık kazanıyor. İlk kez dünyanın en iyi 500 üniversitesinin 2003’te Çin’de Jiao Tong Üniversitesi tarafından yayınlanması üniversitelerimiz için sürpriz olmuştu.
  Daha sonra farklı kriterler kullanan yeni sıralama sistemleri devreye girdi. Dünya üniversitelerini sıralayan 8 kurum bulunuyor. Üniversitelerimiz kısa sürede yeni sıralamalarda yer almaya başladı. Son yıllarda ilk 500, 1000 ve 2000’de yer alan üniversitelerimizin sayısı arttı.
  Halen 68 üniversitemiz en iyi 2000 üniversite arasında yer alıyor. ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı tarafından hazırlanan 2012-2013 dönemi dünyanın en iyi 2000 üniversitesi 15 Ekim 2012’de ilan edilecek. Türk Üniversiteleri için yapılan özel sıralama sonuçları da aynı tarihte ODTÜ’de yapılacak olan sempozyumda ilan edilecek.”
  HANGİ KRİTERLERE BAKILDI?

  QS’in 2004-2009 yılları arasında TIMES dergisi ile birlikte ”dünyanın en iyi 700 üniversitesini” sıraladı. İki grubun işbirliğinin 2010’da sona ermesi ile QS aynı metodolojiyi devam ettirerek sıralama yayınlamaya devam etti.

  Son iki yılda temel alanlar bazındaki sıralamaları da yayınlamaya başladı.

  QS’in 10 Eylül 2012’de yayınladığı ”QS 2012-2013 Dünya Üniversiteleri Sıralaması”nda üniversitelerin genel sıralamadaki yerleri ile mühendislik ve teknoloji, doğa bilimleri, sanat ve beşeri bilimler, sosyal bilimler ve yönetim yaşam bilimleri ve tıp temel alanlarında dünyadaki sırası açıklandı.
  Bu 5 temel alanda her bir alan için en iyi üniversitelerin ilan edildiği bu sıralamada QS, değerlendirmeyi akademik saygınlık (bilim adamlarının görüşlerine dayalı anket), işveren görüşü (işverenlerin görüşlerine dayalı anket), yayın başına düşen atıf sayısı kriterlerine göre yaptı.

  Etiketler : Dünyanın en iyi 500 üniversitesi, Bilkent, ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi, ”

 12. bu sıralama neye göre yapılmış ?? yanlışlık var çünkü. benim tercih belirlemem lazım 4 yıl sonra bunlardan birinde olmam gerek bildiğiniz doğru bi yer var mı ??

 13. abı sakın sakaryaya gitmeyın üniversite hıc bır sekılde iş bulamıyor sırdan bı anadolu üniversitesi.çanakkale onsekiz mart üniversitesi her harukarda bır dunya unıversitesidır

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.