Türkiye’de Kırsal Nüfusun 1985’e Kadar Kentsel Nüfustan Daha Fazla Olmasının Sebeplerini Değerlendiriniz.

Bu yazımızda Türkiye’de kırsal nüfusun 1985’e kadar kentsel nüfustan daha fazla olmasının sebeplerini değerlendiriniz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye’nin kırsal nüfusu toprağa bağlı bir hayat sürdüğü için geçim kaynakları hayvancılık ve tarım olduğundan fazla olmuştur. Bu durum 1985’e kadar devam etmiştir. Bundan sonra da şehirlere geliş imkanlarının oluşması, gayrimenkul satışlarının teşvik edilmesi kentsel nüfusun artmasına neden olmuştur.

Kırsal nüfusun giderek azalması ve kentsel nüfusun giderek artması tarım ve hayvancılığın terk edilerek sanayi ve diğer iş kollarının revaçta olmasıdır. Bu nedenle kentsel nüfus artmıştır. Eğitim imkanlarının artması, güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması, ulaşım ve iletişimin elverişli ve kolay olması, sosyal ihtiyaçların zaman kaybetmeden yerine getirilmesi kentsel nüfusu arttırmıştır.

 

5 yorum

      • Türkiye’nin kırsal nüfusu toprağa bağlı bir hayat sürdüğü için geçim kaynakları hayvancılık ve tarım olduğundan fazla olmuştur. Bu durum 1985’e kadar devam etmiştir. Bundan sonra da şehirlere geliş imkanlarının oluşması, gayrimenkul satışlarının teşvik edilmesi kentsel nüfusun artmasına neden olmuştur.

        Kırsal nüfusun giderek azalması ve kentsel nüfusun giderek artması tarım ve hayvancılığın terk edilerek sanayi ve diğer iş kollarının revaçta olmasıdır. Bu nedenle kentsel nüfus artmıştır. Eğitim imkanlarının artması, güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması, ulaşım ve iletişimin elverişli ve kolay olması, sosyal ihtiyaçların zaman kaybetmeden yerine getirilmesi kentsel nüfusu arttırmıştır

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.