“Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve Sosyal Bir Hukuk Devletidir.” Sözünden Ne Anlıyorsunuz?

Aşağıda “Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” sözünden ne anlıyorsunuz kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Cumhuriyeti, evrensel hukuk değerlerine dayanarak kurulmuştur.Türkiye Cumhuriyeti, anayasada belirlenen ilkeler doğrultusunda kurulmuştur. İlkeler sonradan anayasaya girse de yoğun bir şekilde kuruluş yıllarında dayanak noktası kabul edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bu ibare anayasada bulunmaktadır.

Laik olması din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olması ve devletin hiçbir din ya da inancın tahakkümünde bulunmaması anlamına gelmektedir. Sosyal bir hukuk devleti olması da, insana değer veren, hukukun üstünlüğüne inanılan ve haklı olanın güçlü olduğu bir devlet ve millet yapısına sahip olması anlamına gelmektedir.

2 yorum

  1. Öğretmenimiz, “Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” sözünün bize ne anlattığını sordu. Hepimizden pek ses çıkmayınca ödev verdi yazı yazın getirin diye burada açıklandığına o kadar sevindim ki.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.