Türk Kültürüne Ait Sporlar

Türk kültürüne ait sporlar nelerdir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ata sporlarımız;

1- Güreş; Türklerin en eski ata sporlarından birisidir. Güreş adı altında; karakucak, yağlı, aba, şalvar güreşleri bölgelere göre farklılık arz eden ata sporlarımızdır. Güreş sözcüğü Türk lehçelerinde farklı farklı telaffuz edilmektedir. Ülkemizde ya da diğer Türk devletlerinde güreş yapan kişilere pehlivan ya da pehlevan adı verilmektedir.

2- Okçuluk: Ok, dünyada en eski silahlardan birisidir ve bu nedenle Türkler için de oldukça önemli bir silahtır. Ok ve yay özellikle Türkler için kutsaldır bu nedenle Türkler için ok ve yay üzerine edilen yeminler de büyük önem taşımaktaydı.

Okmeydanı denilen alanlarda her pazartesi ve perşembe günleri ok ve yay atışları yapardı atışları başarılı olan kişilere padişah para verirdi ve paraya ihtiyacı olmayan sporcular yarışa katılmazlar ve geri çekilirlerdi ve ihtiyaç sahiplerine destek olarak dayanışma içine girerlerdi.

3- Avcılık: Türklerin asırlardan beri süre gelen ata sporlarından bir tanesidir. Av amacıyla eğitilen; kartal, şahin, doğan, tazı, zağar gibi hayvanlar Türkler için oldukça önemliydi. Eskiden Türkler avcılığı beslenmek amacıyla yapıyorlardı ve savaşlardan önce de antreman yapmış oluyorlardı. Bu nedenle savaşlara gidilmeden önce Türkler, büyük sürgün avları yapmışlardır.

4- Binicilik: Türkler, atı evcilleştiren ve at üstünde yaşayan bir millettir. Daha beşikte iken ata binmeyi öğrenen Türkler için binicilik de oldukça önemli bir ata sporu haline gelmiştir. Ayrıca eski Türklerde ölen kişilerin adına at koşularının olduğu törenler yapılmaktaydı. Ayrıca eski Türkler atlarına isim vermeyi töre haline getirmişlerdir.

5- At Yarışları: Türkler iki tür at yarışı yaparlardı. Birinde sadece düğünlerde, toylarda, ölü aşlarında ve şenliklerde yarışmak için yarışırlardı. Diğer yarışlar ise savaşmak için yapılan at yarışlarıydı.

6- Cirit: Davul zurna eşliğinde yapılan atlı savaş Türk sporlarından birisidir. Eski Türklerde mızrak savaş aleti iken eski Türkler atlara cirit oynatarak mızrak idmanlarına hazırlıyorlardı. Gözüpek, korkusuz yiğit erkeklerin yetiştirilmesi ve kişileri ata, savaşa, kana alıştırmak için oynanan bir oyundur.
Türk Kültürüne Ait Sporlar Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.