8:46 pm - Salı Ekim 25, 2016

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 33 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı:

Türk dilinin yapısı, diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi ve bugünkü durumu incelenir. Türk Dili ve Edebiyatının tüm evrelerine yönelik araştırma ve eğitim yapılır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları, kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, TRT kurulunda görev alabilirler. Yükseköğretim kurumlarında okutman olarak çalışabilirler. Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde yazarlık, editörlük yapabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı: Bu programda Türk dilinin yapısı, gelişmesi ve diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi ve bugünkü durumu incelenir. Türk dili ve edebiyatının tüm evrelerine yönelik araştırma ve eğitim yapılır. Bu programda Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, servet-i funun edebiyatı, halk edebiyatı konularında dersler okutulur.

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir, Türk Dili ve Edebiyatı Ne İş Yapar, Türk Dili ve Edebiyatı Maaşları, Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları, Türk Dili ve Edebiyatı İş Çalışma Alanları, Türk Dili ve Edebiyatı Mesleği Hakkında Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tercih Edilir mi, Türk Dili ve Edebiyatı Tanıtımı, Türk Dili ve Edebiyatı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yaparlar , Türk Dili ve Edebiyatı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Türk Dili ve Edebiyatı İş Bulma Durumu

> Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

33 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. sözelcii diyor ki:

  merhaba ts2 puanım 427 istanbul üniversitesi türk dili ve edebiyatı istiyorum gelir mi sizce? ve akademisyen olmayı düşünüyorum şansım var mı?

 2. Funda teker diyor ki:

  Edebiyat bölümünün geleceği nasıl olacak atanabilecek mi

 3. cansel diyor ki:

  suanda kız meslek lisesin 9 sınıfı okuorum seneye bölüm gecitisgmde bilişimi secip üniverstede bölüm degişitrip edebiyat bölümü secib puanım düşermi??????????

 4. Busra diyor ki:

  Turk Dili veEdebiyati okumak istiyorum ama fakulteyi bitirdigimde atanamama gibi bir korkum var.Edebiyat ogretmenligi atamalari hakkinda bilgi verir misiniz?Korkmakda haksiz miyim?

 5. Seda Eraldemir diyor ki:

  Formasyon hakkında bilgi verebilir misiniz arkadaşlar…

 6. Seda diyor ki:

  Edebiyat bölümünü bitirip öğretmen olan kişiler tanıyorum.Sadece Edebiyat bölümünü bitirip öğretmen olabilme şansım yüzde kaç? Edebiyat Öğretmenliği bölümü ile karıştırmayalım ama.Ayrıca şu formasyon muhabbetinin aslı nedir? Lütfen bilgi verin bana arkdaşlar.

 7. esra diyor ki:

  bu yıl türk dılı ve edebıyatı bölumunun puanın yukselecegı soylenıyor dogrumu acaba 2011 sıralamlarına göremı tercıh yapmalıyım bıen arkdslar cevap verırmısınız.75 bın sıralamam 332 puan yerlesebılme ımkanım varmı?formasyon bu yıl tekrardan geldıgı ıcın alımları etkıleyecek mı?lutfen bılen arkdsalr cvp..

 8. Elif diyor ki:

  Türk Dili Ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgi alabilir miyim? İş olanakları ve bölüm dersleri hakkında özellikle

 9. Sözel düşkünü :( diyor ki:

  Bende edebiyat wer,cem ama bölüm bu arkadaşlar okuyanlar weya mezunlar bize bilgi werin bi de i.ö wericem nasıl olur yardımcı olunlütfen..

 10. ERNUR diyor ki:

  Türk dili ve edebiyatı mezunları nerelerde istihdam edilir ve ne iş yaparlar. teşekkür ederim

 11. sevda diyor ki:

  bu bölmde atanma ve iş bulma sorun olurmu

 12. ramazan diyor ki:

  ts2 313 hangi üniverstiler gelir

 13. filiz diyor ki:

  bnim sıralamam 75 bin puanım 332 sizce edebiyet gelir mi yardım ederseniz çok sevinirim cevap bekliyorum.

  • esra diyor ki:

   mrb benımde sızın gıbı aynı puanım ve sıralamam bu yıl sıralamalrına gore bır cok ünversıte tutuyor fakat bunlar aldatır açıkta kalırsın dıyorlar bana sen ne yapmayı dusunuyosunn…sımdıden hakkımızda hayırlı olsunn..

 14. ... diyor ki:

  skişehir osmangazi edebiyat istiyorum sıralamam 153029 osmangazi 151000 ile almış sizce yerleşebilir miyim?
  CEVAPLA

 15. nurşen diyor ki:

  formasyon alınacak mı

 16. Zennur diyor ki:

  edebiyat bölümü okumak istiyorum ve formasyon hakkımız var mı iş olanaklarını neler?bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler :)

 17. merve diyor ki:

  üniversitelere edebiyat bölümü alımı kalkmıs dogrumu?

 18. merve diyor ki:

  üniversitelere edebiyat bölümü alımı kalkmıs öle duydum dogrumu? lütfen bilen biri cvp versin

 19. feyza diyor ki:

  eşit agırlık puanımla da edebıyat tercıhı yapabılır mıyım?

 20. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar formasyon geldi de puanları ort. ne kadar etkiler ? 310)la bir yer kaç la alır ? Şimdiden Teşekürler.

 21. ESRA diyor ki:

  hedefim edebiyat öğretmenliği allah ım bana ve isteyenlere nasip eder inşallah(amin)……ESRA…

 22. esra diyor ki:

  tek hedefim EDEBİYAT ÖĞRETMENLİĞİ

 23. pelin diyor ki:

  bende edebiyat öğretmenliği istiyorum ama puanım o kadar yüksek değil normal edebiyat bölümü gelir sadece ve çok sevdiğim bir alan edebiyat dediğim gibi ben öğretmenlik olarak istiyorum ama acaba edebiyat bölümünü seçsem formasyonla öğretmenlik hakkı verilirmi cevaplayabilirseniz sevinirim inşallah

  • büşra diyor ki:

   evet enimde çok yüksek değil.ama i.ö seçicem olmazsa daha sonra forasyon yapıp öğretmenlik belgesi alacağım

 24. merve diyor ki:

  tek hedefim edebiyat kazanıp öğretmen olmak okadar cok sewiyorum ki ama sadece sevenlere okumalarını rica ediyorum kimse yapamaz sewmeden bu dersi

 25. Seyma diyor ki:

  Gerçekten okuması da kazanılması da çok zor bir bölüm bu bölümü tercih edecek arkadaşlar tavsiyem iki defa düşünsünler sabır ve düzenli çalışma gerektiren bir bölüm . Bu bölümü tercih ettiğim için pişman değilim :-):-.

 26. büşra diyor ki:

  TEK İSTEĞİM EDEBİYAT TEK HEDEFİM EDEBİYAT

 27. ELİF diyor ki:

  BU BÖLÜMÜ KAZANMAKTA ZOR BİTİRMEKDE ALLAH HERKESE İSTEDİĞİ MESLEĞİ KAZANIP BİTİRMEYİ NASİP ETSİN. BÜTÜN ÇABAM ÇALIŞMAMA EDEBİYAT FAKÜLTESİ İÇİNN…….

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar