Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı:

Türk dilinin yapısı, diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi ve bugünkü durumu incelenir. Türk Dili ve Edebiyatının tüm evrelerine yönelik araştırma ve eğitim yapılır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları, kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, TRT kurulunda görev alabilirler. Yükseköğretim kurumlarında okutman olarak çalışabilirler. Öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete ve dergilerde yazarlık, editörlük yapabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı: Bu programda Türk dilinin yapısı, gelişmesi ve diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi ve bugünkü durumu incelenir. Türk dili ve edebiyatının tüm evrelerine yönelik araştırma ve eğitim yapılır. Bu programda Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, servet-i funun edebiyatı, halk edebiyatı konularında dersler okutulur.

Türk Dili ve Edebiyatı Nedir, Türk Dili ve Edebiyatı Ne İş Yapar, Türk Dili ve Edebiyatı Maaşları, Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları, Türk Dili ve Edebiyatı İş Çalışma Alanları, Türk Dili ve Edebiyatı Mesleği Hakkında Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tercih Edilir mi, Türk Dili ve Edebiyatı Tanıtımı, Türk Dili ve Edebiyatı Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yaparlar , Türk Dili ve Edebiyatı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Türk Dili ve Edebiyatı İş Bulma Durumu

> Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

37 yorum

  1. suanda kız meslek lisesin 9 sınıfı okuorum seneye bölüm gecitisgmde bilişimi secip üniverstede bölüm degişitrip edebiyat bölümü secib puanım düşermi??????????

  2. Turk Dili veEdebiyati okumak istiyorum ama fakulteyi bitirdigimde atanamama gibi bir korkum var.Edebiyat ogretmenligi atamalari hakkinda bilgi verir misiniz?Korkmakda haksiz miyim?

  3. Edebiyat bölümünü bitirip öğretmen olan kişiler tanıyorum.Sadece Edebiyat bölümünü bitirip öğretmen olabilme şansım yüzde kaç? Edebiyat Öğretmenliği bölümü ile karıştırmayalım ama.Ayrıca şu formasyon muhabbetinin aslı nedir? Lütfen bilgi verin bana arkdaşlar.

  4. bu yıl türk dılı ve edebıyatı bölumunun puanın yukselecegı soylenıyor dogrumu acaba 2011 sıralamlarına göremı tercıh yapmalıyım bıen arkdslar cevap verırmısınız.75 bın sıralamam 332 puan yerlesebılme ımkanım varmı?formasyon bu yıl tekrardan geldıgı ıcın alımları etkıleyecek mı?lutfen bılen arkdsalr cvp..

    • mrb benımde sızın gıbı aynı puanım ve sıralamam bu yıl sıralamalrına gore bır cok ünversıte tutuyor fakat bunlar aldatır açıkta kalırsın dıyorlar bana sen ne yapmayı dusunuyosunn…sımdıden hakkımızda hayırlı olsunn..

  5. bende edebiyat öğretmenliği istiyorum ama puanım o kadar yüksek değil normal edebiyat bölümü gelir sadece ve çok sevdiğim bir alan edebiyat dediğim gibi ben öğretmenlik olarak istiyorum ama acaba edebiyat bölümünü seçsem formasyonla öğretmenlik hakkı verilirmi cevaplayabilirseniz sevinirim inşallah

  6. Gerçekten okuması da kazanılması da çok zor bir bölüm bu bölümü tercih edecek arkadaşlar tavsiyem iki defa düşünsünler sabır ve düzenli çalışma gerektiren bir bölüm . Bu bölümü tercih ettiğim için pişman değilim :-):-.

  7. BU BÖLÜMÜ KAZANMAKTA ZOR BİTİRMEKDE ALLAH HERKESE İSTEDİĞİ MESLEĞİ KAZANIP BİTİRMEYİ NASİP ETSİN. BÜTÜN ÇABAM ÇALIŞMAMA EDEBİYAT FAKÜLTESİ İÇİNN…….

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.