Türk Devletinin Varlığını Tüm Dünyaya Kabul Ettiren Antlaşma

Türk devletinin varlığını kabul ettiği antlaşma konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Türk devletinin varlığını tüm dünyaya kabul ettiren Antlaşma; Lozan Barış Antlaşmasıdır. Lozan Barış Anlaşması ile birlikte Türk devletinin; milletlerarası alanlarda tam bağımsızlığa, eşitliğe sahip olduğu tüm ülkelere kanıtlanmıştır ve Lozan Barış Antlaşması ile birlikte Türk devletinin onurlu bir devlet olduğu ve diğer devletlerle eşit bir seviyede olduğu ve Osmanlı Devleti’nin sona ererek yerin kesinlikle yeni Türk Devletinin kurulduğu da tüm dünyaya kanıtlanmıştır.

Lozan Barış Antlaşması’nda Batı sınırı da kesinlik kazanmıştır. Misak-ı milliye göre çizilen ve Mudanya Ateşkes Antlaşması ile belirlenen Meriç Irmağı sınırı aynen kabul edilmiştir. Ayrcıa Lozan Barış Antlaşması ile Batı Trakya ve Ege Adaları geri alınmamıştır. Yunanistan’ın Türkiye’ye Savaş Tazminatı ödemesi gerekirken Yunanistan, savaş tazminatı yerine Karaağaç ve dolaylarını Türkiye’ye verecekti. Bu duruma ek olarak Bozcaada ve İmroz Türkiye’nin olacaktı, Midilli, Sakız ve Sisam Yunanlılar’a verilecekti ancak adalarda kimse asker bulunduramayacaktı.

Türk Devletinin Varlığını Tüm Dünyaya Kabul Ettiren Antlaşma Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.