Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Temmuz 2018

Türk Bayrağı Üzerindeki Ay ve Yıldızın Anlamı

turk-bayragi-finalHer ülke için bağımsızlığının sembolü olan bayrak en önemli unsurların başında gelmektedir. Çünkü bir devletin devlet olduğunu simgeleyen en önemli unsur o ülkenin bayrağı ve ardından da milli marşıdır. Bayrağı olmayan bir ülke yoktur ayrıca bayrağı olmayan bir ülkenin büyük bir eksiği vardır demektir.

Bir ülkenin bir diğer en önemli ögesi ise o ülkenin dilidir. Ülkelerin kendi devamlılığını sağlayabilmesi için il olmazsa olmaz bir unsurdur. Peki Türk milleti için de olmazsa olmaz olan Türk bayrağı üzrindeki ay ve yıldızın anlamı nedir?

Türk bayrağının üzerinde yer alan ay ve yıldız hakkındabir çok anlamlar çıkarılmaktadır. türk bayrağı üzerindeki ay ve yıldızın anlamı hakkındaki ilk çıkarım ise; Türk bayrağının üzerindeki Ay’ın “İslamiyet”i, yıldızın ise “Türklüğü”, bayrağın kırmızı rengin ise şehit düşen askerlerimizin kanının rengini temsil ettiği düşüncesidir.

Yıldız simgesi Dünya genelindeki tüm ülkelere baktığımızda genellikle tüm ülkelerin bayraklarında kullanılmıştır. Yıldız simgesinin anlamı ise ülkelerin bayraklarında “adalet, eşitlik, şans, isim yapma” gibi anlamlara gelmektedir. Aynı zamanda Türk bayrağıdna yer alan yıldız ise “Türk milletinin talihi bir yıldız gibi parlayacaktır, bu yıldız her zaman varlığını devam ettirecektir.” mesajının da altını çizmektedir.

Türk Bayrağı Üzerindeki Ay ve Yıldızın Anlamı Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz