Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm Rehberliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm Rehberliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm Rehberliği Bölümü Tanıtımı:

Turizm Rehberliği programının amacı, ülkemizdeki tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir. Turist rehberleri, turist bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Programın Amacı: Turizm rehberliği programının amacı, ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turist rehberliği programında, yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek dersleri, dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Turizm rehberliği programına girmek isteyen kişilerin, normalin üstünde bir akademik yeteneğe özellikle akıcı bir dille konuşabilme yeteneğini, güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm rehberliği programını bitirenlere “Turist Rehberi” ünvanı verilmektedir. Turist rehberleri, turistik bölgelerdeki turizm bürolarında ya da müzelerde görev alırlar; yerli ve yabancı turistlere ülkemizin kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtırlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray gibi kültür varlıklarının bulunduğu yerleri gezdirir ve buraların tarihi geçmişi ve halihazır özellikleri hakkında açıklamalar yapar.

Çalışma Alanları: Turist rehberleri, turistlik bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Turizm Rehberliği Nedir, Turizm Rehberliği Ne İş Yapar, Turizm Rehberliği Maaşları, Turizm Rehberliği İş İmkanları, Turizm Rehberliği İş Çalışma Alanları, Turizm Rehberliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm Rehberliği Bölümünün Geleceği, Turizm Rehberliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm Rehberliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm Rehberliği Tanıtımı, Turizm Rehberliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm Rehberliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm Rehberliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm Rehberliği İş Bulma Durumu

> Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

53 yorum

 1. Üniversite tavsiyem de size Marmara Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü. Amacınız biran once mesleğe başlamaksa 2 yıllık yeterli. İsterseniz iki yıllık bitince 4 yıllığa dikey geçiş yapabilir, mesleğe sürdürürken diğer yandan da ikinci öğretim okuyabilirsiniz (ben öyle yaptım vaktinde)

 2. Rehberlik bölümünde sayısal dersler yok, Türkçe dil bilgisi, Türkiye Turizm Coğrafyası, Arkeoloji, Mitoloji, Sanat Tarihi, Uygulamalı yabancı dil, Anadolu Uygarlıklari gibi dersler var.

  • Bn turizm rehberliği okuyorum ikinci dil olarak Arapça görüyorum ama Rusça da var seçmeli ders olunca bn Rusça yerine Arapça seçtim gittiğin üniye bağlı bu bizim ünide Rusça Arapça almanca var istediğini seçiyorsun her üniversite ayrı

  • Sen rehber olmak istiyosan lys 5 sınavına girmen gerek dil sınavı yani bölümdede senin bilgin var diye pek bişey vermiyorlar yani sanki dil bikiyormuşsun gibi yapıyolar ekstra dan bi dil de öğreniyorsun

 3. Ben bir şey sormak istiyorum. Şu an liseye geçtim ve tur rehberliğini üniversitede mi seçiyoruz. Yoksa normal bir liseye gidip tur rehberliğini üniversiteden mi seçeceğiz.? Cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim. ?

  • Ben de liseye gectim ve benim planım şöyle lise 2 de falan ulke capındaki yada bolge capindaki turizm rehberligi kurslarina katilacağım bu kurslar ucretsiz ama belge aldiktan sonra 1 ay ücret alamdan calismak zorundasın oben boyle yapacagım ve liseden mezun olduktan sonra işe başlayacagim

  • Lise de turizm seyahat bölümünü tercih edersen üniversite de barajı geçmek kaydıyla rehberlik bölümüne direkt geçebilirsin. Rehberlik okumayı düşünen arkadaşlar, Türkiye de şuan 9000 den fazla lisanslı rehber var fakat bunların sadece 300 tanesi çok faal bir şekilde çalışıyor. Diğer kalan kişiler sadece lisanslarını kullanıyor. Ya rehberlik lisansı alıp “ye kürküm ye” misali çalışırsın, ya da gerçekten mesleğin hakkını vererek öğrenip piyasada iş seni değil sen işi seçersin. Ben 2002 den bu yana rehberlik yapıyorum ve hala öğrenmeye devam ediyorum. Bu ilk 300 un içinde kalmak için ciddi çaba harcıyorum. Mesleği çok iyi öğrenip piyasaya çıktığında her şey bitmiyor. Ardından bölgesel uzmanlaşma, Coğrafi bilgiyi genişletme, dili artırma ve geliştirme, yeni buluşlar ve yeni arkeolojik kazılar, 3 semai din ve bu dinlere ait maksimum bilgi, Türkiye geneli ve bölgesel flora, endemik bitkiler vs vs gibi bilmeniz gereken binlerce başlık var. Tüm bunların yanında 12 ay iş yapmak isterseniz bir bölgede ve bir konuda çok iyi bir uzman olmalısınız. Bir dili ana dil seviyesinde bilip yanında ayrıca rehber sayısının en az olduğu bir dili öğrenmelisiniz. İlk yardım, insan fizyolojisi, doğada hayatta kalma, temel tıbbi bilgi gibi sizi gerçek lider yapacak bazı donanımlara sahip olmanız da şart. Sosyal ve konuşkan, okumayı seven,din, dil, ırk ve cinsiyet gözetmek sizin insanları seven biri değilseniz bu meslek hiç bir işinize yaramaz. Başarılar diliyorum.

  • Bazı üniversitelerde üniversiteye, bazı üniversitelerde sana bağlı. Örn: Marmara Üni de hazırlık şartı ya da hazırlık muafiyet sınavı var. Haci Bektaş Veli de ister hazırlık oku, ister okuma sana kalmış.

 4. 2 yillik turist rehberligi bolumune girebilmek icin sadece ygs ye girmek yeterli olur mu?dil sinavina girmemiz şart mi?rusça biliyorum ve rusçadan kokart almak istiyorum.bakanlik 2011 yilindan beri kurs acmiyor.bu yuzden bu bolumu okuyup kokart almak istiyorum.tek sinavla kazanmamimizin imkani yokmudur?yada lys ye rusçadan giremiyormuyuz?

 5. Ben geçen sene liseden mezun oldum. Turizm rehberligi bölumu istiyorum Fransizca ve Ingilizce biliyorum ama ingilizcem orta düzey. Ve son olarak sormak istedigim bir sey var ; acaba lys’de fransızcadan girsem olurmu kendime fr.’da güveniyorum da . Cvp’ınızı bekliyorum

 6. Slm ben bu yıl iki yilllik turizm rehberligi kazandım .zorlanacagimi sanmiyorm çünkü sevdiğin bir işi yapmak güzel olur ama sormam gereken şu .kpss de ataması nasıl bu konuda hiç bilgim yok

 7. Murat Bey o deil de 4. sınıftan beri ingilizce gördük lise 4 e kadar ama hala ingilizce bilmiyoz akıcı diyonya hani o nasıl olacak kursada gittim ama pek fazla bi fark yok anlama kuvvetim gayet yerinde güzelde konuşuyorum fakat öğrenme olayı nasıl kısa sürede olacak onu bilmiyorum ?

 8. Merhaba. Ben ogretmenlik mezunuyum zaten, ancak akademisyen olmak istiyorum bunun icin de ilk asama olarak Kpds den 50 yi gecmem gerek. Bu yil ygs ye girdim Ygs 3 puanim marmara turizm rehberligi bolumune yetiyor. Sorum su ben iki yil sonra ya da surec icerisinde bu bolumde kpds den o puani alabilecek kadar ingilizce ogrenebilir miyim? Yani kursa gitmekten daha cazip geldi bana. Cevaplarsaniz sevinirim.

  • evet gerek var yani üniversite ygs ınavına girdikten sonra bide ly 5e gireceksiniz bundan sonra 4 yıllık bi okula gittiğinizi varsayarsak 3. yıl 7bin tl civarında para verecek zorunlu türkiye zuruna çıkacaksınız onu tamamladıktan sonra eski adı kpds yeni adı yds olan dil sınavına(istediğiniz dilden)girip öyle kokartınızı alabileceksiniz.daha kolay yollarıda vardır elbet ama bu türkiyenin heryerinde rehberlik yapmanız için gereklidir.

  • iki şekildede kokart alınabiliyor hatta ünversite okumadan bakanlığın açtığı 6 aylık kurslar sonucu bile alabiliyorsunuz ama tabi özel sektör olduğu için 4 yıllık bi mezuna göre büyük ihtimalle daha az tercih edilirsiniz.

  • otel rehberliği ayrı bi olaydır kokart almanıza bile gerek yok hatta akıcı şekilde herhangi bir dil kullanabiliyorsanız ve yeterli ikna kabiliyetiniz varsa üniversite okumanıza dahi gerek yok.ama benim tavsiyem imkanınız varsa profesyonel turist rehberliği okumanızdır otel rehberliği yapmak daha zor daha az kazançlı ve daha sıkıcıdır.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.