11:09 am - Cuma Mart 24, 2017

Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 31 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm Rehberliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm Rehberliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm Rehberliği Bölümü Tanıtımı:

Turizm Rehberliği programının amacı, ülkemizdeki tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir. Turist rehberleri, turist bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Programın Amacı: Turizm rehberliği programının amacı, ülkemizin tabiat ve kültür varlıkları hakkında yerli ve yabancı turistlere bilgi verecek turist rehberlerini yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turist rehberliği programında, yabancı dil, güzel sanatlar, genel turizm bilgisi, coğrafya, tarih, mitoloji, arkeoloji, folklor, turist rehberliği gibi meslek dersleri, dersler okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler: Turizm rehberliği programına girmek isteyen kişilerin, normalin üstünde bir akademik yeteneğe özellikle akıcı bir dille konuşabilme yeteneğini, güçlü bir belleğe ve ikna gücüne sahip, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları beklenir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm rehberliği programını bitirenlere “Turist Rehberi” ünvanı verilmektedir. Turist rehberleri, turistik bölgelerdeki turizm bürolarında ya da müzelerde görev alırlar; yerli ve yabancı turistlere ülkemizin kültür varlıklarını ve tabiatını tanıtırlar. Turist rehberleri, ören yerlerinin, müze, saray gibi kültür varlıklarının bulunduğu yerleri gezdirir ve buraların tarihi geçmişi ve halihazır özellikleri hakkında açıklamalar yapar.

Çalışma Alanları: Turist rehberleri, turistlik bölgelerde turizm bürolarına bağlı olarak çalışabilirler ya da Turizm ve Tanıtma Bakanlığına bağlı kurumlarda görev alabilirler.

Turizm Rehberliği Nedir, Turizm Rehberliği Ne İş Yapar, Turizm Rehberliği Maaşları, Turizm Rehberliği İş İmkanları, Turizm Rehberliği İş Çalışma Alanları, Turizm Rehberliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm Rehberliği Bölümünün Geleceği, Turizm Rehberliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm Rehberliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm Rehberliği Tanıtımı, Turizm Rehberliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm Rehberliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm Rehberliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm Rehberliği İş Bulma Durumu

> Turizm Rehberliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

31 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Turizm Rehberliği Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Fatih dedi ki:

  bu bölüm 2 yıllık mı 4 yıllık mı? Bana katkıları ne olabilir .. Dil seviyemi geliştirebilir miyim .. ingilizce öğrenmem için iyi olur mu

 2. Çınar dedi ki:

  Maaş ne kadar alıyor turizim rehberi

 3. ayşe dedi ki:

  ygs kaçtan girliyor turizm rehberliğine

 4. emine dedi ki:

  Slm ben bu yıl iki yilllik turizm rehberligi kazandım .zorlanacagimi sanmiyorm çünkü sevdiğin bir işi yapmak güzel olur ama sormam gereken şu .kpss de ataması nasıl bu konuda hiç bilgim yok

 5. Musti dedi ki:

  Murat Bey o deil de 4. sınıftan beri ingilizce gördük lise 4 e kadar ama hala ingilizce bilmiyoz akıcı diyonya hani o nasıl olacak kursada gittim ama pek fazla bi fark yok anlama kuvvetim gayet yerinde güzelde konuşuyorum fakat öğrenme olayı nasıl kısa sürede olacak onu bilmiyorum ?

  • muhammed dedi ki:

   Kardeşim bence de olmuyo sen imkanın varsa gitcen öğreneceğin dilin ülkesine, 1 yılda tamamlarsın…

 6. Nur dedi ki:

  Turizm meslek lisesinden mezun olacağım bu bölüme lys ye girmeden ygs puanımla girebilir miyim?

 7. Emine dedi ki:

  Merhaba. Ben ogretmenlik mezunuyum zaten, ancak akademisyen olmak istiyorum bunun icin de ilk asama olarak Kpds den 50 yi gecmem gerek. Bu yil ygs ye girdim Ygs 3 puanim marmara turizm rehberligi bolumune yetiyor. Sorum su ben iki yil sonra ya da surec icerisinde bu bolumde kpds den o puani alabilecek kadar ingilizce ogrenebilir miyim? Yani kursa gitmekten daha cazip geldi bana. Cevaplarsaniz sevinirim.

 8. selma dedi ki:

  ben liseden mezun oldum ve lys 5 ten turizm rehberligi secmek istiyorum devlet sektorunde is bulma olanagim fazla mi bunu ogrenmek istedim

 9. Betül dedi ki:

  2 yıllık bölüme gitmek için de lys5 e girmek zorunlu mu?

 10. Sevda dedi ki:

  turizm rehberliği 2 yıllık bölümün üniversitelerini bulamıyorum bulduklarımda çıkmıyor 2 yıllık bölümlerini nasıl bulabilirim

 11. Gülay DEMİR dedi ki:

  Turizm rehberliği bölümünü seçebilmek için YDS puanına gerek var mı?

  • Murat dedi ki:

   evet gerek var yani üniversite ygs ınavına girdikten sonra bide ly 5e gireceksiniz bundan sonra 4 yıllık bi okula gittiğinizi varsayarsak 3. yıl 7bin tl civarında para verecek zorunlu türkiye zuruna çıkacaksınız onu tamamladıktan sonra eski adı kpds yeni adı yds olan dil sınavına(istediğiniz dilden)girip öyle kokartınızı alabileceksiniz.daha kolay yollarıda vardır elbet ama bu türkiyenin heryerinde rehberlik yapmanız için gereklidir.

   • Özge dedi ki:

    7bin tl civarında para verecek zorunlu türkiye zuruna çıkacaksın demişsiniz maaş olarak bize mi veriyorlar biz mi ödüyoruz anlamadım ?

 12. özlem dedi ki:

  kokartlı rehber mi oluyor iki yıl okuyunca?
  4 yıllık mezunların kokart aldığını sanıyorum

  • Murat dedi ki:

   iki şekildede kokart alınabiliyor hatta ünversite okumadan bakanlığın açtığı 6 aylık kurslar sonucu bile alabiliyorsunuz ama tabi özel sektör olduğu için 4 yıllık bi mezuna göre büyük ihtimalle daha az tercih edilirsiniz.

 13. eylem dedi ki:

  Merhaba ben aciklise muhasebe bölümü okuyorum sinavlara girip turizm rehberligine gecis yapmak istiyorum sizce bu mümkün mü???

 14. buse ozer dedi ki:

  Ben oteller de çalışan tur uzerıne kurulmus rehberlık bolumu ıstıyorum, bu da mı turızm rehberlıgıne gırıyor merak edıyorum yardım ıcın tesekkurler..

  • Murat dedi ki:

   otel rehberliği ayrı bi olaydır kokart almanıza bile gerek yok hatta akıcı şekilde herhangi bir dil kullanabiliyorsanız ve yeterli ikna kabiliyetiniz varsa üniversite okumanıza dahi gerek yok.ama benim tavsiyem imkanınız varsa profesyonel turist rehberliği okumanızdır otel rehberliği yapmak daha zor daha az kazançlı ve daha sıkıcıdır.

   • Semih dedi ki:

    Merhaba turis rehberligi ile turizm rehberligi arasinda ki fark sizce hangisi daha olankli ve daha imkanli simdiden tesekkurler

 15. güneş dedi ki:

  2 yıllık bölüm okuduktan sonra isteğe bağlı bi sınavla ingiizece öğretmenlği için okuyabiliymuuz acaba..

 16. ayşen dedi ki:

  taban puanları kaç lise için

  • Murat dedi ki:

   ben ege üniversitesi turizm rehberliği bölümündeyim en iyi puanla alan yer burası 370 puanla falan giriliyor diğer üniversitelere daha düşük puanlarla girmek mümkündür.

Yorum Yazın