Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2017

Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölüm turizm alanında işletme ve kuruluşlarının üretim ve hizmet faalişetlerinin verimli bir biçimde yürütülmesinde ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Mezunlar kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği programının amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde üst düzey yöneticilerle diğer çalışanlar arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği programında Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3 ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

Gereken Nitelikler: Turizm işletmeciliği programında okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen başkalarını ikna edebilen, güleryüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm işletmeciliği programını bitirenlere “Turizm İşletmecisi” ünvanı verilir. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, ön kasa, işlemlerini yapar. Konaklama işletmelerini (otel ve motellerin, odalarının ve ortak kullanılan bölümlerinin temizliğini, bakımını, mutfakların istenen şekilde sunulması, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turların düzenlenmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Turizm İşletmeciliği Nedir, Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar, Turizm İşletmeciliği Maaşları, Turizm İşletmeciliği İş İmkanları, Turizm İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Turizm İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Turizm İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm İşletmeciliği Tanıtımı, Turizm İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Girl dedi ki:

  Bu bolumu okumayi cok istiyorum yabanci dilimde var INGILIZCE, Almanca , Portekizce biliyorum. Ban uygun mudur bu bolum?

 2. mvltky dedi ki:

  arkadaşlar ben şuan okuyorum 1 sınıf öğrecisiyim çok zevkli gayet güzel ve kolay bi şekilde okuyabileceğiniz bir bölüm ama öncelikle istemeniz lazım kafanıza göre milletin laflarına göre hareket edip kendinizi yakmayın

  1. Gülsüm dedi ki:

   Merhaba bir şey sorabilir.mitym

  2. uğur dedi ki:

   nerede okuyrosun ben izmir 9 eylül üniversitesi turizm işletmeceliğini sıralamam yetiyor önü açık meslek mi inglizce bilmek kesinlikle şart mı

  3. mrhhs dedi ki:

   birisi kötü diyor birisi iyi biraz daha açarmısın nasıl bir bölüm ben gitmeyi düşünüyorum da?

 3. Kubilay dedi ki:

  Kardeşim 4 yıllık Turizm İşletmeciği ve otelcilik Okudum. En verimli dönemimi bu okulu bitirmek için harcadım. Yaşım 34 oldu. Turizm sektöründe deneyim kazanmak için seyahat acentalarından otellerin farklı departmanlarına farklı şehirlere kadar onlarca otelde çalıştım. Binlerce kez pişmanım bu bölümü okuduğuma. Neden mi?

  Okulda sana turizm sektöründen uzak hocalardan saçma sapan kitabi teorik bilgiler verilir ki bunlar sektörde çalışmaya başladığında pek de bir işine yaramaz. Yeterli paran yoksa okuldayken her yaz bulduğun ilk işe gidersin bunlarda genellikle bulaşıkçılık ya da komilik olur. Bunu yapmak için üniversite okumana gerek yok. Lise okumana da gerek yok. Yazın para biriktirir kışın yersin. İlk zamanlar zevkli güzel eğlenceli renkli gelir. Baylar için güzel avrupalı hatunlar, deniz, güneş, kum, alkol, gece hayatı… Kulağa hoş geliyor değil mi? Bayanlar için de küçük farklılıklarla bunun benzeri… 4 yıl böyle geçer gider nasıl geçtiğini anlamazsın bile. O yıllar hayatının en güzel yıllarıdır. Aslında hayatını geleceğini harcadığın seni bir fare gibi ufaktan ufağa kemiren yıllardır. Daha sonra anlarsın işin aslını.

  Üniversiteyi bitirdin eline diplomanı aldın. Şansın yaver gitmezse sezonluk çalışırsın. Yazın köle gibi (abartı değil gerçekten köle gibi. Pişik olmaktan bıkar malum yerlerine krem sürersin.) çalışır kışın kış uykusuna yatar gibi giderlerini asgariye indirip yatarsın.
  Şansın yaver gider de 12 aylık otellerde çalışırsan daha az kazanırsın asgari ücrete bile çalışırsın zaman zaman iş stresi, yoğunluğu nedeniyle pisikopata bağlarsın. Zamanla maneviyattan uzaklaşırsın. Cümlelerinin sonuna nokta yerine küfür eklersin zaman zaman. Askerliğin gelir askere gider gelirsin. Ardından uzaklardan bir ışık belirir bu kadar turizm yeter dersin. Bir kış dönemi kpss ya da ales çalışayım dersin. Ama umduğun gibi olmaz neden mi? Turizm bakanlığına turizm mezunları alınmıyor da ondan. Benim dönem mezunlarından sadece iki arkadaşım memur oldu. Onların da parası vardı iş aramak yerine dersanaye gittiler. Biri de kendi memleketinde bir iş buldu akşamları evde ders çalıştı ama 3 senesi böyle geçti 3. senesinde 100 üzerinden 91 puan yaparak memur olabildi. Ve evet parası olan diğer bir kaç arkadaşım da yüksek lisans yapıp akademisyen oldu ki bunların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hem turizmde çalışır hemde ales ve kpss hazırlanırım yabancı dil kursuna giderim diyorsan hiç deme turizm sektöründe köle gibi çalışırsın mesai sonunda testlerle uğraşacak ne zamanın kalır ne kafan ne de bedenin. Bir süre sonra hele bir de bankalara borçlanmışsan her halikarda çalışman gerekir borçlarını ödemek için. Her halikardan kastım: müşteri sana küfreder, patron sana küfreder, sinir krizleri geçirirsin psikiyatri detavileri alırsın ama yine de müşteriye ve patrona karşı gülen yüz maskeni takar çalışmaya devam edersin.

  Evin ya da memleketin çalıştığın otele yakın değilse lojmanda kalırsın lojmanlar genelde 2 veya 12 kişilik odalardan oluşur. Kişisel eşyalarını bu adamlarda paylaşmak zorunda kalırsın. Aradan yıllar geçer çıplak ayakla halı üzerinde yürüme hayalleri kurarsın. Turizm şehirlerinde ev kiraları da yüksektir dostum ve kiralık ev bulmak çok zordur.

  Yaşın olur 30 yüzünde çizgiler saçında beyazlar belirir. Kendine bir dur dersin. Başını yukarıya kaldırır düşünürsün turizmden önce nasıl bir insandın turizmden sonra nasıl bir insan oldun. Ayrıca bekarsındır da. Evlenmeye ne gerek var demişsindir ilk yıllarda ama işin aslı öyle değildir ilerleyen yıllarda. Evlenemezsin dostum. Kadınlara insanlara olan güvenin sarsılmıştır. Sen de kendi masumiyetini yitirmişsindir. Ayrıca para da biriktirme ihtimalin zayıftır bu sektörde. Kazancında öyle söylendiği kadar çok değildir. Ben şu anda asgari ücret alıyorum. Çalışma saatlerin esnektir hem de çok esnek bu yüzden evlensen bile eşini göremezsin. Eşinin de çalışması gerekir senin paran ikinize de yetmez.

  Anlatayım mı daha? Yıllar sonra kendini sömürülmüş, kullanılmış, tükenmiş, işe yaramaz hissedersin. Zamanla iş ilanlarında 30 yaşını aşmamış ibaresini görmeye başlarsın.

  Değerli arkadaşım eğer turizmde bir dayın varsa hızlı yükselir çok kazanırsın. Çok iyi yalan söylüyorsan da başarılı olursun. Bayansan eğer kadınlığını kullanarak bir kaç yılda hayal edemeyeceğin konumlara çıkarsın. Ama bir süre sonra vicdanın sesi ağırdan kulağına fısıldamaya başlar çocukluk yıllarının masumiyeti gelir aklına…

  Karar senin….

  1. berkay dedi ki:

   bana ulasrmisn önemli numaram 0538 449 8281 birseyler sormam lazım lütfen ulaş

  2. Fatos dedi ki:

   Cok iyi özetlemişsiniz okuduklarınızda kendimi buldum.

  3. Canip dedi ki:

   Peki kendimiz bi turizm sektörü aç sak bildiğim kadar belge gerekiyor bu belgeyi de ancak üniversite okuyarak alırsın

  4. Reşat dedi ki:

   Mükemmel anlatmışsın abicim artık düşünmüyorum 😀

  5. yasin dedi ki:

   abı 4 yıl okuyup asgarı ucret alcagıma sımdı arcelıge gırer 2500 lıra maas alırım nasıl bıse bu ya

  6. Anonim dedi ki:

   İçini döküp bizi aydınlattığın için sağolbe abi

 4. Turizimci dedi ki:

  Arkadaslar ben suan okuyorum o bölümü bolum cok guzel cok eglenceli ve insana artilari oluyor ama herseyden once bir yere gelmek istiyorsan di ogreneceksin ingilizce banko gerekli yanina ek olarak sen koyacaksin.

 5. ravza uyu dedi ki:

  turizm işletmeciliği bölmünde muhasebe , işletme müdürü olunabiliyo mu ?

  1. emre dedi ki:

   evet olunur

 6. m.sezer dedi ki:

  meraba ben lise son sınıf öğrencisiyim turizm işletmeciliği bölümüne gitmek istiyorum. mezun olduktan sonra neler yaparak iş sahbi olabilirim teşekkür ederim

 7. hatice dedi ki:

  okul biter bitmez iş bulabilir miyim?

  1. Hatice dedi ki:

   Okulum bittikten sonra hemen bir iş bulabilir miyim?

   1. Miraç dedi ki:

    O size bagli. Yabanci diliniz varsa bulabilirsiniz.

 8. Ahmet Kurt dedi ki:

  Ben Turizm işletmeceliği ve otelcilik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim bu bölüm hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum bizimle paylaştığınız bilgiler bazı sorularıöı acıkladı ama benim öğrenmek istediğim 2 şey daha var bu bölümü okurken staj yapıcağım yer bi otel motel vb. turizm işletmeleri olmak zorundamı ? Ve bide ben bu bölüm bittikten sonra turizmci olmak istemiyorum bazı sebepler yuzunden bu bolümdeyim mezun olduktan sonra çalışabileceğim diğer iş alanları nelerdir. Sorularıma cevap verip beni bilgilendirdiğiniz için Şimdiden Teşekkür ederim…

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları