8:23 pm - Cuma Aralık 2, 2016

Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 6 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Turizm İşletmeciliği bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Turizm İşletmeciliği Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Turizm İşletmeciliği Bölümü Tanıtımı:

Bu bölüm turizm alanında işletme ve kuruluşlarının üretim ve hizmet faalişetlerinin verimli bir biçimde yürütülmesinde ihtiyaç duyulan ara elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Mezunlar kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahiptirler.

Programın Amacı: Turizm işletmeciliği programının amacı ulaştırma, seyahat, konaklama ve yiyecek-içecek işletmelerinde üst düzey yöneticilerle diğer çalışanlar arasında görev yapan ara insangücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Turizm işletmeciliği programında Anadolu uygarlıkları, İstanbul şehri ve uygarlıkları, işletme turizm ekonomisi, genel muhasebe, insan kaynakları yönetimi, seyahat yönetimi ve operasyonu, ön büro, mutfak hizmetleri, ulaştırma sistemleri, bilgisayar kullanımı gibi dersler alırlar. Konaklama veya seyahat endüstrisi alanlarından birinde derinleşmek isteyenler 3 ve 4. yarıyıllarda program başkanlığınca belirtilen ilgili dersleri alırlar.

Gereken Nitelikler: Turizm işletmeciliği programında okumak isteyenlerin insanlarla iyi iletişim kurabilen başkalarını ikna edebilen, güleryüzlü, temizliğe özenen, dikkatli, sabırlı, bedence sağlam ve dayanıklı kimseler olmaları gerekir. Yabancı dil bilmek ve yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı özelliklerdir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Turizm işletmeciliği programını bitirenlere “Turizm İşletmecisi” ünvanı verilir. Turizm işletmeciliği meslek elemanları otel ve motellerde, ön büroda müşterilerin giriş çıkış, bagaj, ön kasa, işlemlerini yapar. Konaklama işletmelerini (otel ve motellerin, odalarının ve ortak kullanılan bölümlerinin temizliğini, bakımını, mutfakların istenen şekilde sunulması, kalite ve fiyat yönünden işletmeye uygun malzemenin alınmasını sağlamak seyahat işletmelerinde yurtiçi ve yurtdışı turların düzenlenmesi gibi işleri yapar.

Çalışma Alanları: Turizm işletmecileri otel motel gibi konaklama işletmelerinde, seyahat işletmelerinde, Turizm Bakanlığının çeşitli birimlerinde görev alabilirler. Sermaye sahipleri kendi işletmelerini kurabilirler. Bu meslek mensupları iç ve dış turizmin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde kolaylıkla iş bulabilmektedirler.

Turizm İşletmeciliği Nedir, Turizm İşletmeciliği Ne İş Yapar, Turizm İşletmeciliği Maaşları, Turizm İşletmeciliği İş İmkanları, Turizm İşletmeciliği İş Çalışma Alanları, Turizm İşletmeciliği Mesleği Hakkında Bilgiler, Turizm İşletmeciliği Bölümünün Geleceği, Turizm İşletmeciliği Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Turizm İşletmeciliği Bölümü Tercih Edilir mi, Turizm İşletmeciliği Tanıtımı, Turizm İşletmeciliği Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Turizm İşletmeciliği Mezunları Ne İş Yaparlar , Turizm İşletmeciliği Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Turizm İşletmeciliği İş Bulma Durumu

> Turizm İşletmeciliği Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

 2017 YGS Soruları ve Yorumlar İçin Tıkla

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Turizm İşletmeciliği Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. ravza uyu diyor ki:

  turizm işletmeciliği bölmünde muhasebe , işletme müdürü olunabiliyo mu ?

 2. m.sezer diyor ki:

  meraba ben lise son sınıf öğrencisiyim turizm işletmeciliği bölümüne gitmek istiyorum. mezun olduktan sonra neler yaparak iş sahbi olabilirim teşekkür ederim

 3. hatice diyor ki:

  okul biter bitmez iş bulabilir miyim?

 4. Ahmet Kurt diyor ki:

  Ben Turizm işletmeceliği ve otelcilik bölümü 1. sınıf öğrencisiyim bu bölüm hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum bizimle paylaştığınız bilgiler bazı sorularıöı acıkladı ama benim öğrenmek istediğim 2 şey daha var bu bölümü okurken staj yapıcağım yer bi otel motel vb. turizm işletmeleri olmak zorundamı ? Ve bide ben bu bölüm bittikten sonra turizmci olmak istemiyorum bazı sebepler yuzunden bu bolümdeyim mezun olduktan sonra çalışabileceğim diğer iş alanları nelerdir. Sorularıma cevap verip beni bilgilendirdiğiniz için Şimdiden Teşekkür ederim…

Yorum Yazın

Yararlı Bağlantılar