Tüik Görevleri Nelerdir

Tüik görevleri kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

TÜİK Görevleri;

Tüik, resmi istatistik programını hazırlar ve uygulanışı esnasında bu programı takip eder, görevlendirilen diğer kurum ve kuruluşların ürettiği istatistiklerin uluslararası standartlara uygun olup olmadığını inceler.

İstatistik alanda gerek duyulan veri ihtiyacı alanları ve veri derleme tekniklerini, istatistiki tanımları ve sınıflandırmaları ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla koordineli belirler ve ulusal kayıt sistemini meydana çıkarır. Gerekli olduğu zamanlarda araştırma ve teknik yardım projeleri geliştirir ve uygulamaya koyar.

İstatistik alandaki bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmeleri ve uluslararası alandaki göstergeleri takip eder ve diğer ülkelerle sürekli iletişim halinde olur. Gerek ulusal alanda gerekse uluslararası alanda bilgi ağını ve bilgi akış sistemini meydana getirir ve koordine eder.

Ülke bazında sosyal, ekonomi, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji gibi alanlardaki verileri toplar ve bu istatistikleri değerlendirir, analiz eder, yayımlar ve bu resmi istatistiksel verilerin sonuçlarını bilimsel ve teknik olarak açıklar.

Tüik Görevleri Nelerdir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.