Trablusgarp Savaşı Özeti

Trablusgarp savaşı nedenleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Trablusgarp savaşı, 1911-1912 yılları arasında Osmanlı devleti ile İtaya devleti arasında yapılan bir savaştır. Trablusgarp savaşının bir çok nedeni vardır;

Trablusgarp savaşının nedenleri;

– Savaşın nedenlerinin temelinde İtalya’nın sömürge arayışı yatmaktadır. Trablusgarp, İtalya’ya yakın bir bölge olduğundan dolayı eğer Trablusgarp’ı İtalya alırsa bu durum İtalya’nın ulaşımında olumlu yönde katkı sağlayacaktı.

Savaşın gelişimi;

Trablusgarp savaşı sırasında İngiltere yönetiminde olan Mısır toprakları Trablusgarp sınırları arasındaydı. İngiltere, bu savaşta her ne kadar tarafsız olduğunu söylese de aslında bariz olarak çıkarları için İtalya’yı desteklediği apaçık ortadaydı. Mustafa Kemal Atatürk, durumun ciddiyetini gördüğünde kılık değiştirdi ve “Şerif” takma adıyla Trablusgarp’ a ulaşmıştır.

İlk adımda Osmanlı Devleti İtalya’yı mağlup etti ama tam bu sırada Karadağ, Osmanlı Devleti’ne Balkan Savaşını açtı ve Osmanlı ekonomisi iki savaşı birden kaldıramadı ve Uşi antlaşmasını imzalayarak Trablusgarp’ı İtalya’ya bıraktı.

Trablusgarp Savaşı Özeti Trablusgarp Savaşının Sonuçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.