Toplum Medyayı Nasıl Yönlendirir

Toplum mu Medyayı Medya mı Toplumu Yönlendirir, Toplum Medyayı Nasıl Yönlendirir

İletişim kaynakları dendiğinde ilk olarak aklımıza medya gelmektedir. Medya toplumun içinde bulunduğu duruma göre haberlerini hazırlar. Toplumda oluşan olayları halka en doğru şekilde duyurmak için uğraşır. Aynı şekilde toplum da medyadaki haberlere göre yaşamına yön verir. Toplum ile medyanın etkileşimi bu açıdan bakıldığında aslında karşılıklıdır.

Söz konusu etkileşim içerisinde toplumun medyayı etkileme durumu daha çoktur. Çünkü medya haberlerini hazırlarken topluma bakar ve toplumun içinde bulunduğu durumu haber yapar. Örneğin ülkemizde medyanın haberlerinde yurdumuzdaki kutup ayılarını anlattığı görülmemiştir. Çünkü bizim ülkemizde kutup ayıları yoktur. Bu nedenle haberlerde toplumumuzun içinde bulunan ve bizi ilgilendiren konulara yer verilir.

Kadına uygulanan şiddet, iş kazaları, trafik kazaları medyada gösterilen haberlerin başında yer almakladır. Çünkü bizim toplumumuzda bu olaylar sıklıkla yaşanmaktadır. Bu haberler toplumun medyayı daha fazla yönlendirdiğini bize bir kez daha göstermektedir.

Medyanın Toplumu Yönlendirmesi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.