Toplum Hayatında Olasılığın Önemi Nedir

Toplum Hayatında Olasılığın Önemi Nedir Kısaca Bilgi Verelim.

Bu yazımızda olasılığın günlük hayattaki yeri ve toplum için önemine değineceğiz.

Günlük yaşantımızda olasılıklardan yararlanmak bizi doğrulara taşır. Olasılığı günlük yaşantımızın her yerinde görmek mümkündür. İşte size olasılığın birey ve toplum için önemlerinden örneklerle ayrı ayrı bahsedelim.

Olasılığın birey için önemi şöyledir;

  • Mesela bir nehirden geçmemiz gerektiğinde nehrin üzerindeki taşlardan mı köprüden mi geçmemiz gerektiğini düşünür ve düşmeme olasılığımız hangisinde az ise onu tercih ederiz.
  • Vapur kullandığımız zamanlarda vapur karaya bağlanmadan atlayanların denize düşme olasılığı uzatılan geçitten yürüyerek geçenlerinkinden daha fazladır. Bu nedenle bu olasılığı hesaplar ve geçitten geçmeyi tercih ederiz.
  • Bir elektrik arızasını gidermek için elektriği kestikten sonra oluşacak kaza olasılığı, kesmeden oluşacak kaza olasılığından düşüktür. bu nedenle olasılığı hesaplar, elektriği keser ondan sonra tamirata başlarız.

Olasılığın Toplum İçin Önemi İse Şu Şekildedir;

  • Bir toplumda üniversite mezunu olan kimselerin üniversite mezunu olmayanlara göre iş bulma olasılığı daha yüksek olduğu için bu olasılık dahilinde üniversite eğitimi alırız.
  • Bir toplumda yabancı dil bilen kimselerin yurt dışına gitme olasılığı bilmeyenlerden daha çok olması münasebetiyle yabancı dil bilmeye gayret ederiz.
  • Bir toplumda uzman kimselerin asgari ücretle çalışma oranı uzman olmayan kimselere nazaran daha azdır.

Bu örneklerden de anlaşıldığı üzere olasılığın birey ve toplum üzerinde etkisi büyüktür.

Toplum Hayatında Olasılığın Önemi Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

11 yorum

  1. Ödev için teşekkürler ama toplum hayatındaki olasılığın önemi hakkında kısa bir açıklama yapmanız bence daha iyi olur hemen örneklerle değilde ilk önce böyle kısa ve öz bir açıklama hemen ardından örneklere geçseydiniz keşke ama örnekler güzel de açıklama lazımdı işte ellerinize sağlık… :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.