Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Nisan 2018

Tımar Sisteminin Yararları Nelerdir

Osmanlı Devleti döneminde merkez otoritesini güçlü tutmak, asker yetiştirmek ve devlet giderlerini karşılayabilmek Tımar-Sistemiamacıyla bir çok yöntem kullanılmıştır. Bu yazımızda sizlere bu sistemlerden birisi hakkında bilgi vereceğiz.

Tımar Sisteminin Faydaları Maddeler Halinde;

  1. Taşrada güvenlik sağlanmıştır: Memurlara ve devletin ileri gelenlerine işlemeleri için verilen toprakların güvenliği konusunda da bu kişiler sorumlu tutuluyordu. Bu sayede taşraların güvenlikleri de sağlanıyordu.
  2. Vergi toplanması kolaylaşmış ve vergilerin yerinde kullanılması sağlanmıştır: Tımar sahipleri sorumlu oldukları alanlarda yaşayan halktan belirli zaman dilimlerinde vergileri toplarlardı ve bu vergilerin bir kısmını devlete verirken bir kısmı ile de asker yetiştirerek mevcut askerlerin maaşlarını karşılamışlardır.
  3. Hazineden para çıkmadan savaşa sürekli hazır olan askerler yetiştirilmiştir: Tımar sahipleri tımarlar yerlerinin vergileri ve ürünlerin gelirleri ile savaş zamanlarına sürekli hazır olan askerler yetiştirmişlerdir ve böylece evlet hazinesinden asker giderleri için gider çıkmamıştır.
  4. Tarımsal üretim sürekli hale gelmiştir: Tımar sahipleri aldıkları toprakları sürekli ekip biçmek zorundalar idi. Bu durumda üretimin sürekli olmasını sağlamıştır.
  5. Ülke bayındır hale gelmiştir: Ülkenin gelişmesi ve refah düzeyine ulaşması daha kolay hale gelmiştir.

Tımar Sisteminin Faydaları Hakkında Kısaca Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Eleştirilerinizi Hemen Yorum Bölümünden Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul