2:07 pm - Perşembe Mart 30, 2017

Tıbbi Laboratuvar Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:08 | Güncel | 103 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tıbbi Laboratuvar bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tıbbi Laboratuvar Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tıbbi Laboratuvar Bölümü Tanıtımı:

Tıbbi laboratuvar programı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan sağlık personelinin yetiştirilmesi konularında teorik ve pratik eğitim yapar. Bu programa girmek isteyen öğrenciler kendilerini biyoloji, fizik kimya ve insan bilimleri alanlarında iyi yetiştirmelidirler. Bu program mezunları genellikle üniversitede devlet hastaneleri ile özel hastanelerde çalışırlar.

Programın Amacı: Tıbbi laboratuvar programı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan cihazların çalıştırılması, sağlık kuruluşlarında değişik tahlillerin yapılması ile ilgili teknik sağlık personelinin yetiştirilmesi konularında teorik ve pratik eğitim yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Tıbbi laboratuvar programında öğretimin ilk yılında psikoloji, biyoloji, anatomi, fizik, parazitoloji, entomoloji, mikrobiyoloji, kimya gibi temel bilim dersleri; ikinci yılda patoloji, genetik, histoloji, biyofizik, biyokimya, radyoloji gibi temel tıp dersleri okutulur. Ayrıca, mikrobiyoloji ve parazitoloji, biyokimya, kemotoloji, nükleer tıp, radyoloji, patoloji dallarında öğrencilere staj yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Bu programa girmek isteyen öğrencilerin biyoloji, fizik, kimya ve insan bilimleri alanlarına ilgili, kapalı ortamlarda çalışmaktan hoşlanan, dikkatli ve sorumlu kimseler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mezunlar “Tıp Laboratuvarı Teknikeri” ünvanını alırlar. Bunlar çalıştıkları laboratuvar ve bilim dallarında uzman yönetiminde, tekniklere uygun test ve analizler yaparlar.

Çalışma Alanları: Bu alanda eğitim görenler sağlık ocakları, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel klinikler ve laboratuvarlarda çalışacakları gibi Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı teşkilatlarında da çalışabilirler. Ülkemizde bu alanda yetişmiş elemana ihtiyaç olduğundan mezunlar kolaylıkla iş bulabilirler.

Tıbbi Laboratuvar Nedir, Tıbbi Laboratuvar Ne İş Yapar, Tıbbi Laboratuvar Maaşları, Tıbbi Laboratuvar İş İmkanları, Tıbbi Laboratuvar İş Çalışma Alanları, Tıbbi Laboratuvar Mesleği Hakkında Bilgiler, Tıbbi Laboratuvar Bölümünün Geleceği, Tıbbi Laboratuvar Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tıbbi Laboratuvar Bölümü Tercih Edilir mi, Tıbbi Laboratuvar Tanıtımı, Tıbbi Laboratuvar Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tıbbi Laboratuvar Mezunları Ne İş Yaparlar , Tıbbi Laboratuvar Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tıbbi Laboratuvar İş Bulma Durumu

> Tıbbi Laboratuvar Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

103 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tıbbi Laboratuvar Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. Cansi dedi ki:

  Atama yok diye hiç biyeri yazmayın o zaman. Bilip bilmeden bölüm hakkında konuşuyorsunuz gayet güzel ataması var. Bölüm dersleri de sıkıntılı değil,madem atanamiyorsun git özel hastanede kendini gelistir daha sonra atanacagin zaman devlete gir.

 2. Asya nur dedi ki:

  Yaaa ben teogçu yum bu bölüm güzelmi taban buranı kaç ve hangi okulla gitmeliyim sağlık lisesi nemi

 3. Zeyda tek dedi ki:

  Bu bölümü 4 Yıla yukseltebiliyormuyuz

  • Mekselina dedi ki:

   DGS’sınavı ile 4 yıllık geçiş bölümleri var. Yanlış bilmiyorsam bunların arasında hemşirelikte vardı.

  • adnan dedi ki:

   2 yıllık laboratuvar mezunu sağlık teknikerleri 4 yıllık tamamlama hakkı vermiş 4 yılığını tamamlarsa unvanı ne olur ek göstergesi kaç olacak nasıl öğreneceğiz bilgi verene teşekkür

 4. sibel dedi ki:

  Boş işlerle kafa yormayın

 5. sibel dedi ki:

  ATAMA YOK BENCE BIRAK BU İŞİ

 6. ferhat dedi ki:

  merhaba ben sözelciyim ve ben laboratuvar teknolojisi bölümünü okumak istiyorum eğer okursam üni.de fen derleri olduğu için sıkıntı çekermiyim yardımcı olurmusunuz

 7. merve dedi ki:

  Bu bölümün ataması hakkında bilgi verir misiniz ?

 8. Ilknur dedi ki:

  Atamasi cok yok kpss atama puani 85

  • Kadir dedi ki:

   herşeyin ataması yok zaten öğretmenliğe gitsek atama yok yha napcan?? mühendisliğe gitsek atama yok sağlık bölümlerine gitsek atama yok neye gidek? yani ben anlamıyorum herşeyin ataması yok ataması olan bölümüde eleştiriyorlar yok temizlikçi yok aşağalanıcaksın kesin herkes eleştirmen kesilmiş sanki herkes bütün herşeyi okumuşda ondan biliyor yani çalışmak diye bişi var kpss 70 net yap naısl gidiyosun bazıları dicekki çok kolay oo dicek ama çalışmadanda bişiler gelmiyor yani çalışıcan alcan karşılığını :)) bu bölümn çok güzel şöle temel tıp bilimleri ağırlıklı olarak alıyosunuz biyokimya olsun mikrobiyoloji olsun vs vs.. laboratuvarlardan çalışıyorsunuz atamaları bu sene 100 120 alıyo bu senede 90 kişi fln alıyorlardı en düşük 80 alcan kpssde en yüksek 90 alsan paşa paşa atanırsın zaten halk merkezlerinden çaşlışıyon halk sağlığı laboratuvarları var oralarda devlet olduğundan dolayı kpss wr tbi tahliller fln bakıyosun çözümlüyosun rapor fln veriyon kayıt tutuyon tahlil kayıtları kan fln alıyon öyle….

 9. ibrahim dedi ki:

  iyi bölüm bence….

 10. Emel dedi ki:

  Bana da yaxma diyolar çünkü atama yok canm

 11. Fatma dedi ki:

  Benim sayisalim iyi değil ama tıbbi laboratuvar bölümüne puanim tutuyor. Bu bölüme gitsem derslerden kalma gibi bir durumum olur mu?

 12. Feray dedi ki:

  2 yıllık bu bölümü okuduk diyelim atama durumu nasıl bilen varsa yazabilir mi?

Yorum Yazın