Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ocak 2018

Tevhidi Tedrisat Kanunu Nedir Kısaca

Bu yazımızda Tevhidi tedrisat Kanunu nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra Atatürk İlkeleri’nin mecliste kabul edilmesiyle bu ilkeler doğrultusunda birçok inkılaplar gerçekleşmiştir. Siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel olarak gerçekleşen inkılaplar hizmet alanında da meydana gelmiştir.

Eğitim, sağlık, hukuk, ulaşım, kalkınma alanlarında da inkılaplar yapılmıştır. Özellikle eğitim alanında yenilikler gerçekleştirilmiştir.

Eğitim alanında yapılan ilk yeniliklerden biri olarak laiklik ilkesi kapsamında Tevhidi Tedrisat Kanunu’nun çıkarılmasıdır. (3 Mart 1924) Eğitim ve öğretimin birleştirilmesi sağlanmıştır. Eğitim ve öğretim laikleştirilmiştir. Karma eğitim ve öğretim düzeni gelmiştir.

Eğitim ve öğretim millileştirilmiştir. Akıl ve bilime dayalı olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Harf İnkılabı ile birlikte modernleşme ve çağdaşlaşma hız kazanmıştır. Tekke ve zaviyeler kapatılmıştır. Mektep ve medreseler kapatılmıştır. Modern okullarda modern eğitim ve öğretim uygulanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selin gün dedi ki:

    Ötekileştiren filan yok ama adamlar akıllıymış. Atatürk 95 yıl evvel tevhidi tedrisat demiş. Ne kadar haklı. Ödevimde kullandım sağ olun.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları