4:45 am - Pazar Mart 26, 2017

Tevfik Fikret Kimdir

Perşembe, 22 Eylül 2016, 19:23 | Sizden Gelenler | 0 Yorum

Tevfik fikret kimdir hakkında bilgi kısaca

Tevfik Fikret 24 Aralık 1867 tarihinde doğmuştur. Annesi o çok küçükken ölmüştür. Bu nedenle de hayatı boyunca duygusal bir kişiliğe sahip olmuştur. Bu kadar duygu yüklü bir çocukluk geçirdikten sonra gençlik yıllarında şiire yönelmiştir ve duygularını bu şekilde ifade etmiştir. Annesini küçük yaşta kaybetmesine rağmen acısı dinmemiş ve şiirlerinde de bu acıya değinmiştir. Annesiyle ilgili ilk dikkat çeken şiiri ise 1981 yılında bir dergi yarışmasında birinci olan şiiridir.

Şair olmasının yanında Robert Koleji’nde Türkçe öğretmenliği yapmıştır. Öğretmenlik yıllarında neredeyse tüm vakti Robert Koleji’nde geçirmiştir. Duygusallığını üstünden atamayan Tevfik Fikret kafasında Aşiyan adını verdiği, inzivaya çekilebileceği bir ev tasarlamıştır. Evin inşa edilmesinden sonra da Darülmuallim ve Darülfünun’daki görevlerinden istifa etmiş ve inzivaya çekilmiştir.

Hayatı boyunca birçok şey yapmak istemiştir. Öncelikle çocuk psikolojisine uygun şekilde eğitim veren bir okul açmayı hedeflemiştir. Bunun yanında bir edebiyat dergisi yayınlamak isteğindeydi. Ancak hayatı buna elvermedi ve isteklerini gerçekleştiremedi.

Şeker hastası olan Tevfik Fikret, 1914 yılında hastalığı nedeniyle şişen kolunu ameliyat ettirmek zorunda kaldı. Tedaviyi tam anlamıyla benimsemeyen şairin hastalığı ilerledi ve Tevfik Fikret 19 Ağustos 1915’te hayatını kaybetti.

94032_tevfik_fikret_edebi_kisiligi_ve_eserleri_3

Tevfik Fikret Kimdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın