Telgraf Nedir Kısa Bilgi

telgrafTelgraf Nasıl Çalışır, Telgraf Nedir Kısa Bilgi

Telgraf günümüzde kullanmış olduğumuz telefon ve internete ilham vermiş olan bir icattır.

Telgrafın icadı haberleşme alanında atılmış en büyük adımlardan bir tanesidir. Bu cihaz ile tellerle iletilen titreşimler uzak noktalara iletilir. Telgraf sisteminde elektrik akımı ile birlikte mors alfabesi kullanılır. Bu cihazdan gelen titreşimler uzman kişiler tarafından çevrilmektedir. Bilgiler kesik şekilde gelen elektrik akımı sayesinde kağıt üzerine aktarılabilmektedir. Haberler karşı tarafa kısa ve uzun çizgiler şeklinde aktarılmaktadır.

Telgraf ilk kez 1792 senesinde geliştirilen bir öneri ile icat edildi. Telgraf sayesinde elektrik akımı aracılığıyla uzak mesafelerle iletişim kurmak mümkün hale geldi. Telgraflar kuleler üzerinden teller çekilerek kullanılmaya başlandı. Amacına ulaşan telgraf sistemine özellikle 19. Yüzyılda ilgi büyüktü. Fransa’da kullanılan kulelerin ağları 4828 kilometreye ulaşmıştı.

Josep Henry adlı ABD’li bir mucit tarafından elektrik akımını tellerle taşınarak zilleri çalıştırdığı bir elektromıknatıs ile birleşmesi telgrafın icadını sağladı.

Telgrafın İcadı Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

43 yorum

    • Çok teşekkür ederim Ödevlerine yardımcı olduğunuzAllah sizden razı olsun Ne muradınız varsa versin Çin işlerine yardımcı oluyorsunuz bu siteye bayılıyorum Süper bir siteNokta Siler misiniz o en sondaki ne

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.