Teleskopu Kim Buldu Kısa ve Öz

Teleskopu kim ve nasıl bulmuştur hakkında bilgi kısaca özet, Teleskopu kim buldu kısa ve öz

Hans Lippershey Hollandalı bir gözlük üreticisidir. 1608 yılında çalıştığı bir gün mercekleri üst üste koyduğunda uzaktaki cismin normalden daha yakında görülebildiğini fark etmiştir. Bu prensiple yaptığı buluşa gözleyici ismini koydu. İlk kullanım alanı Hollanda askeriyesi olan gözleyici daha sonraki çalışmalarla biraz daha geliştirilerek yakınlaştırmayı çok daha iyi başaran dürbünlerden ilki icat edildi.

Teleskop ise dürbünden de fazla yakınlaştırma özelliğine sahip bir araçtır. Genellikle uzaydaki cisimleri görebilmek için kullanılır. O zamandan bu zamana birçok teleskop geliştirilmiştir ve onlarca farklı çeşidi vardır. Uzay ile ilgili araştırmaların yapıldığı büyük teleskoplardan biri olan Hubble Uzay Teleskobu gibi örneklerinin yanında, küçük yapılarda olan bugün oyuncakçılarda bile satılabilen çeşitleri vardır.

Küçücük bir teleskopla bile çok uzak mesafelerdeki cisimlerden görüntü elde edilebilir. Örneğin 20 cm’lik ufacık bir teleskop 80 m uzaktaki kağıtta bir yazıyı okumamızı sağlar.

Bir objektif, oküler ve mercekleri içinde bulundurup koruyan bir tüpten oluşan teleskop objektiflerinin çeşidine göre 2 farklı şekilde olabilir. Bu iki farklı teleskoptan ilkinin çalışma prensibi uzaydan gelen ışıkların teleskop içindeki aynaya çarpıp prizmadan göze ulaşmasına dayanır. Bu tür ışığın doğrudan mercekten geçmediği teleskoplara yansıtıcı teleskop denir. İkinci tür teleskop ise uzaydan dünyaya ulaşan ışıkların direk olarak mercekte kırılması ve göze ulaşması prensibiyle çalışır. Bu tür ışığın direk mercekte kırılmaya uğradığı teleskoplara da kırıcı teleskop adı verilir.

Teleskopu Kim Buldu Kısa ve Öz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

2 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.