Tekerlek Ne Zaman İcat Edildi

Tekerleğin icadı, tekerlek ne zaman icat edildi ve sizlere tekerlek ne zaman bulundu konusunda kısaca bilgi vereceğiz.

Okulda ilk öğrendiğimiz icat belki de teker­lektir. Tekerleğin icadını biliyorsan bir şeyler öğrenmeye başlamışsındır. Medeniyeti başla­tan icatların başında yer alan bu dönen yuvar­lak, “Öyle mi, demek tekerlek bulundu. Öyleyse medeniyet başlasın. Haydi eller havaya!” gibi bir duruma yol açmıştır. Peki, tekerlek ilk ne zaman bulun­muştur? Bu sorunun cevabını bilmek yerine sanmayı tercih edip, M.Ö. 3500 yıllarında bulun­duğu sanılmaktadır şeklinde bir cevap veriyo­ruz.

tekerlekKısacası tekerleğin ilk defa kesin olarak nerde ortaya çıktığı ve kim tarafından yapıldığı tam olarak belli değildir. Artık birinin ağır şeyleri taşımak­tan beli kopunca, taşıdığı şeyi bir ağaç kütüğü­ne dayaması, sonra peşinden onun da kütüğe yaslanması sonucu kütüğün hareket edip dön­mesi suretiyle adamın “A tekerleği mi buldum nedir? Valla gidiyo bu!..” deme­si şeklinde mi bulunmuştur bilemeyeceğiz. Ancak bu kadar atabiliyoruz. Fakat şöyle de bir şey var ki yine M.Ö. 3500 yılında Mezo­potamya ve Doğu Avru­pa’da çömlek yapımıyla uğraşan kişilerin teker­lek kullandıkları bilinmektedir. Artık siz nerden buldunuz diye gidip çömlekçilere sormak lazım.

Ulaşım maksadıyla kullanılan ilk tekerleğin resimleri M.Ö. 3200 yıllarında çekilmiş, aman çizilmiş olup yine Mezopotamya’da bulunmuş­tur. Ta o zamanlar varlığına rastlandığı hâlde, tekerlekli ulaşım Güney Amerika’ya ancak 15. yüzyılda gelmiştir. Kendilerine hep birlikte “Yok artık!” diyoruz. Tekerleğin icadı ne zaman konusunda bilgi aktardık.

19 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.