Tekalifi Milliye Nedir

Tekalifi Milliye Neden Çıkarılmıştır, Tekalifi Milliye Nedir Kısaca bilgi verelim.

Kurtuluş Savaşı gibi bir savaşa hazırlanacak bir ordunun iyi hazırlanmış bir emir listesine ihtiyacı vardır. İşte Mustafa Kemal’in bunun için hazırladığı emir listesine Tekalifi Milliye denir. Ordunun savaşa hazır olması için Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ihtiyaçların karşılanması amacıyla şu emirler belgede yer almaktadır:

– Tüm ilçelerde bir komisyon Tekalif-i Milliye emirlerini düzenleyecek ve kontrol edecektir.

– Cephane ve silah bulunduran halk bunları orduya verecektir.

– Askerlerin giyim ihtiyacı halk tarafından desteklenecektir.

– Devlet halkın mevcut yiyecek ve içeceklerinin %40’ına el koymaktadır.

– Devlet iş adamlarının mevcut giyeceklerinin %40’ına el koymaktadır.

– Devlet tüm taşıtların %40’ına el koymaktadır.

– Sahibi olmayan her şey devletindir.

– Orduya faydası olacak tüm meslekler ordu emrine girmiştir.

– Ordunun lojistik desteğinde halk ücretsiz yardım edecektir.

Tekalifi Milliye Hakkında Kısa Bilgi verdik.

18 Yorum Yapılmış “Tekalifi Milliye Nedir

 1. BUNA BENZER BAŞKA BİLGİLER YOLLAYACAĞIM HER KONUDAN….OLDUĞUNCA SİZE BİLGİ VERİCEĞİM (BUNLARIN HİÇBİRİ KOPYALANMAMIŞTIR)…Bunların hiç biri kopyalanamaz kopyalandıran kişi hakinda 1243 SAYILI KANUN GERĞİNCE İDARİ PARA CEZASI TALEP EDİLECEKTİR.

 2. ikinci inönü savaşının sonuçlarını anlattım..Buda benden size bir kıyak :) facebook sayfama başvurmak için isimsiz bilgi yazın yeter Hoşçakalın….

 3. 1-İkinci İnönü Savaşı, Yunan kuvvetlerinin sayıca ve silah bakımından üstün olmasına karşın, Türk Ordusunun zaferi ile sonuçlandı. Yunan ilerleyişi bir süre için de olsa durduruldu.

  2-Mustafa Kemal Paşa, bu zaferin sonunda İsmet Paşa’ya çektiği kutlama telgrafında, “Siz, orada, yalnız düşmanı değil, milletin makûs talihini de yendiniz.” diyerek, kazanılan zaferin büyük önemine dikkati çekti.

  3-Kazanılan zafer, Türk tarafında coşkuyla karşılandı ve büyük moral elde edildi.

  4-İngilizlerin Yunanlılara olan güveni azalmaya başladı.

  5-İngiltere, TBMM ile ilişki kurabilmek amacıyla, Malta’da tutuklu bulunan kırk Türk’ü serbest bıraktı.

  6-İtalyanlar, işgal ettikleri bölgeleri boşaltma kararı aldı.

  7-Bu başarının sonunda düzenli bir ordunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.

  8-Anadolu’daki mücadelenin gün geçtikçe güçlendiğini gören Fransızlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi ile temasa geçtiler ve işgal ettikleri Zonguldak’tan çekildiler.

  9-İkinci İnönü Savaşını kaybeden Yunanlılar, yeni bir saldırı için Batı Anadolu’daki savaş gücünü artırıcı tedbirler almaya başladılar.

 4. Iyide ben kısacasini istedim
  Öyle yazıyordu şimdi ben ödevime 3 satıra nasıl sığdırıcam????

  1. NURTEN,BENİM ADIM İSİMSİZ BİLGİ (Asıl ismimi söylemem) BEN SANA HER KONDUDA YARDIM EDERİM BENDEN NE İSTİYORSAN SANA CEVABINI YAZARIM HEMDE SİTE YARDIMCILARINA KULLANICI OLARAKTA YARDIM ETMİŞ OLURUM….. UNUTMAKİ BU YAZDIKLARIMIN HİÇBİRİ KOPYALANMIŞ YADA BAŞKA SİTEDEKİ YAZILAN BİLGİLERİ BURAYA GEÇİRMİŞ FALAN DEĞİLİM…BANA ULAŞMAN İÇİN FACEBOOK SAYFAMA GİREBİLİRSİN…. İSİM:FURKAN SOYAD:AVCİ (GERÇEK İSİM BU DEĞİLDİR)

 5. Kurtuluş Savaşı gibi bir savaşa hazırlanacak bir ordunun iyi hazırlanmış bir emir listesine ihtiyacı vardır. İşte Mustafa Kemal’in bunun için hazırladığı emir listesine Tekalifi Milliye denir.

Bir Cevap Yazın

Top