Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ağustos 2017

Tatlı Dil İle İlgili Kompozisyon

Tatlı Dil hakkında kompozisyon, Tatlı Dil ile ilgili kompozisyonlar örnekleri uzun ve kısa

Tatlı Dil Konusunda Kompozisyon

Dil, insanlar arası iletişimi sağlamada kullanılan bir araçtır. Aynı zamanda dil, düşünce dünyasının da göstergesidir. Bu dünyayı karşımızdaki insana yansıtan, kendi iç dünyamız hakkında karşımızdaki alıcıya mesajlar gönderen ileti kaynağı dildir. Bu nedenle dilin doğru ve istenildiği gibi kullanımı insanlar arası ilişkilerin de temel belirleyicisidir.

Bir insan topluluğunu millet haline getiren unsurların başında dil gelir. Dilin olmadığı bir toplulukta iletişimin sağlanması mümkün değildir. Hiç şüphesiz ki günlük hayatımızda huzuru sağlayan, insanı mutlu eden, sosyal hayatımızı belli bir düzen içerisinde sürdürmemizi sağlayan etkenlerin başında diğer insanlarla kurduğumuz iletişim gelir. Bu karşılıklı iletişim istenilen yönde olduğunda, karşımızdaki insana olumlu mesajlar verdiğinde hem bireyin iç huzuru sağlanacak, hem de daha sağlıklı bir toplum meydana gelecektir.

Dünyadaki diller ortaya çıktıkları ilk andan itibaren değişikliklere uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Yani her dil canlı bir varlıktır ve bu dili oluşturan sözcükler çoğu zaman birden fazla anlam taşımaktadır. Bu nedenledir ki bu sözcükleri günlük hayatımızda kullanırken bu çok anlamlılığa ve vermek istediğimiz mesaja dikkat etmeliyiz. Aksi halde sözcüklerin yanlış kullanımı geri dönüşü olmayan bir yola girmemize sebep olabilir. Dil öyle güçlü bir etkiye sahiptir ki tarihte bunun örnekleri oldukça fazladır. Nice hükümdar, tek bir sözü ile savaşları başlatmış ve niceleri tek bir söz ile mahşer yerini bayrama yerine çevirmiştir. Bu durum, dilin gücünü açıkça ortaya koymaktadır. Önemli olan sağlıklı bir sosyal yaşam için bin kere düşünüp bir kere konuşmak gerektiğidir.

İnsan kendisine verilen dikene gül ile karşılık verdiğinde nasıl bütün buzlar çözülecekse, tatlı dil de kötü söz karşısında aynı etkiyi gösterir. Savaşların kaçınılmaz olduğu, insanların öldüğü, aynı vatanda yaşayan insanların hatta aynı bahçeyi paylaşan komşuların birbirine düşman olduğu bir zaman diliminde sağlıklı iletişimin önemi daha da artmaktadır. Bu durumda içinde bulunduğumuz cehennemi cennete çevirmek için kullandığımız sözleri karşımızdakine bir gül verir gibi söylemek gerekir. Yunus Emre’nin sözlerinin devamında da söylediği gibi:                                         

Kişi bile söz demini

Demeye sözün kemini

Bu cihan cehennemini

Sekiz uçmağ ide bir söz

Tatlı Dil İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. aysel dedi ki:

  Bu site şuan hiç bir işe yaramıyor. ”Bunu okulda göstersem anlarlar mı?” diye o kadar çok yorum var ki.Bu üzüyor. Bu öğrencilerin düşünmediğini, fikirlerinin olmadığını gösteriyor. Bu kompozisyon amacından çıkmış, not almak için kullanılan hazır bir araç olmuş. Önemli olan denemeden hareketle kendi kelimelerini, kendi ifadelerini kullanarak yazmak, yazdığını anlamak, anlatmak. Sonra ”Neden Türkiye gelişmiyor?”…

 2. Ece dedi ki:

  Bu deneme mi?

 3. enes dedi ki:

  işime yararmı ki yaaa bilmiyom

 4. I am a otaku!! dedi ki:

  İyi de bunu hiçbir hocaya yuturamasın ssjsjsj onyüzden ara ara pargraflar bize ayit olucak sjsj

 5. Lara dedi ki:

  Acaba hoca anlar mı benim yazmadığı mı? ??????????

 6. Emre dedi ki:

  Sağ olun cok isime yaradi.
  bu siteyi çok beyendim.

 7. ness dedi ki:

  Cidden çok işime yaradı saolun:)

 8. Berkay dedi ki:

  saol okulda bunu göstersem anlarlarmı

 9. melis dedi ki:

  hocalar insafsız 15 tatilde 15 kompozisyon arkadaşlar bi yardım edin

 10. sallamabirisim dedi ki:

  Bizim Hoca 2 Sayfa Yazdırıyor :D Pof
  S4 League

  Oynadıgım Oyun Tavsiye
  Ederim
  :D

 11. hakan dedi ki:

  bizim hoca bunun netten yazdığımı anlar ama ben ara ara paragraf aldım birde bu ödev perfonmans

 12. Şevval. dedi ki:

  Gerçekten harika bir yazı. Yalnız, benim sadece 1 paragrafı işime yaradı. Çünkü öğretmen 1 paragraflık istemişti. Ama genel olarak güzel ve dikkat çekici cümleler kullanılmış.

 13. zeynep dedi ki:

  hoca çok bağancek beeeee

 14. eben dedi ki:

  ii idare eder

 15. kezban style dedi ki:

  guzel hemde fazlaguzel hocabunun benim yazmzdigimi anlar bu nedenle omaz

 16. ERTAN dedi ki:

  çook güzel.

 17. serkan dedi ki:

  İnşallah işime yarar

  1. baran dedi ki:

   çok teşekkürler çok işime yaradı. :D

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları