Tarım Makineleri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Tarım Makineleri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tarım Makineleri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Tarım Makineleri Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Tarım ekonomisinde yetişmiş ziraat mühendisleri, Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı tüm kuruluşlarda, tarım kredi kooperatiflerinde, T.C. Ziraat Bankasında, DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, DPT, MPM, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’nde, Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Tarım makineleri programında matematik, fizik, kimya, botanik, meteoroloji, ekonomi gibi temel dersler ve tarımsal yapılar ve sulama, hayvan yetiştirme gibi ortak derslerden başka mekanizma tekniği, termodinamik, termik motorlar, akışkanlar mekaniği, makine dinamiği, ergonomi, tarım traktörleri, tarımsal elektrifikasyon, sulama makineleri ve tarım traktörleri, tarımsal elektrifikasyon, sulama makineleri ve tarım traktörleri gibi alan dersleri okutulmaktadır.

Gereken Nitelikler

Tarım makineleri alanında çalışmak isteyen bir kimsenin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe ve şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri görebilme yeteneğine sahip yaratıcı bir kimse olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Tarım makineleri programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir.Alanın adı diplomada belirtilir. Tarım makineleri alanında yetişen bir ziraat mühendisi çeşitli tarım ürünlerinin ekimi, dikimi, gübrelenmesi, ilaçlanması, sulanması ve toplanması işlemlerinde kullanılacak tarım makinelerini tasarlar; üretimi, bakımı ve onarımı ile ilgili çalışmaları planlar ve yürütülmesini sağlar.

Çalışma Alanları

Tarım makineleri alanından mezun olan ziraat mühendisleri yetiştikleri alana göre, Orman Tarım ve Köyişleri, Bayındırlık ve İskân, Enerji Bakanlıklarına bağlı çeşitli kuruluşlarda, yetiştikleri alanlarda görev almaktadırlar. Ayrıca Tariş, Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde, gıda maddeleri, tarım ilaçları ve makineleri üreten fabrikalarda, özel çiftliklerde çalışabilirler.

Tarım Makineleri Nedir, Tarım Makineleri Ne İş Yapar, Tarım Makineleri Maaşları, Tarım Makineleri İş İmkanları, Tarım Makineleri İş Çalışma Alanları, Tarım Makineleri Mesleği Hakkında Bilgiler, Tarım Makineleri Bölümünün Geleceği, Tarım Makineleri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarım Makineleri Bölümü Tercih Edilir mi, Tarım Makineleri Tanıtımı, Tarım Makineleri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Tarım Makineleri Mezunları Ne İş Yaparlar , Tarım Makineleri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tarım Makineleri İş Bulma Durumu

> Tarım Makineleri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

20 yorum

  1. Merhaba ,
    Duyduğuma göe tarım makineleri ve teknolojileri bölümünü okuyan bu diplama dışında da makina mühendisliği diploması alıyormuş , bu doğru mudur .
    Teşekkürler .

  2. Sırf sevmediğiniz veya başarılı olamadığınız için bu düşüncelere sahipseniz yazmayın. Ben bu bölümü yazmayı düşünüyorum ve ilgim var. Açıkçası bu işe kafam iyi basıyor ve ortalamanın baya üstünde olacağıma gayet eminim. Bu bölümü okuyup kendimi geliştirme aşamalarını atlarsam nasıl bir konuma gelebilirim. Elinizde böyle bir örnek varsa bunları yazınız.

  3. Bolvadin Meslek Yüksel okulundan (makine Bölümün’den)
    (ÖNLİSANS)mezun oldum sınavsız tarım makinalarını okuyabilirmiyim? Uzaktan Eğitim varmı? Saygılarımla,

  4. Bes para etmez bir bolum turkiyede is imkani yok hocalar son derece yetersiz makina muhendisini tercih ediyorlar nkendinize yazik edersinizhele selçuk univer.sini hiç tercih etmeyinhocalar bes para etmez

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.