Tarihte Sebep Sonuç İlişkisi

Araştırma yapılan tüm bilim dalları arasında belki de en önemli bilim dallarından birisi tarih bilim dalıdır. Bu yazımızda sizlere tarihte sebep sonuç ilişkisinin önemi konusunda bilgi vereceğiz.

Tarih bilimi geçmişteki olayları neden-sonuç ilişkisi içinde yer ve zaman bildirerek araştıran ve açıklayan bir bilim dalıdır. Bir çok olay, savaş ve antlaşmalar olmuştur ve bu durumların bir çok nedeni ve bir çok sonucu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de neden-sonuç oldukça önemlidir.

Bu bilimde yaşanan tüm olaylar bir zincirin halkaları gibidir yani nedenleri birbirine bağlıdır. Yaşanan her durum kendisinden bir önceki olayı sonucu iken kendisinden bir sonraki olayında sebebi niteliğindedir. Bu nedenle de olayların birisi bilinmese bile olayların açıklanması zor olur ve olaylar kavranamaz.

 

Geçmişteki olayların kalıplaşması ve geniş zaman dilimi sonucunda olaylar olguları da meydana getirmiştir.
Mesela; Tüm insanlığı ilgilendiren dini, sosyal ve kültürel meydana gelen tüm durumlar birer olaydır. Ancak olayların sonuçları uzun zaman dilimi sonucunda ise olgular meydana gelmektedir.
Örneğin; Türklerin Anadolu’yu fethetmesi bir olay iken Anadolu’nun bu olay sonucunda Türkleşmesi bir olgudur.

Tarihte Sebep Sonuç İlişkisi Neden Önemlidir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.