Tarihte Deney ve Gözlem Yapılır mı

Tarihte deney ve gözlem olur mu neden konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Geçmişteki olayları zaman ve mekan olguları içinde neden ve sonuç ilişkileri içinde inceleyen bilim dalına tarih adı verilmektedir.

Tarih bilimi kapsam olarak çok geniş bir bilim dalıdır. Çünkü Türk milletinin tarihi oldukça zengindir. Türk milletinin tarihinin bu kadar zengin olmasının bir nedeni ise Türk milletinin yıllar boyunca hatta asırlar boyunca, Tarih sahnesinde özgürlüklerine düşkün bir millet olarak yaşamaları olmuştur.

Tarih biliminde araştırma yapmak için tarihi belgelerin bulunduğu arşivlerden faydalanır ve tarihi belgelere ulaşılarak tarih ile ilgili bilgiler edinilir. Ancak tarihte deney ve gözlem yapılamaz. Bunun nedeni hepimizin de bildiği gibi tarih, geçmişteki olayların zaman ve mekan belirtilerek ve neden sonuç ilişkisi içinde anlatılmasıdır. Bu nedenle geçmişteki olayların gözlenmesi ya da deney yapılması gibi bir olanak olmamaktadır ancak tarihi olaylar sayesinde geçmişimizden dersler alarak geleceğimizi geçmişteki olaylarımızdan çıkarımlar yaparak hazırlayabiliriz.

Tarihte Deney ve Gözlem Yapılır mı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın.

4 yorum

    • 1-Tarihsel olaylarin incelenmesinde ………..ve……….yapilmaz. 2-Istanbulun fethi tarihsel…………..istanbulun türk şehri olmasi…………dir.
      3-Tarih yaziliciginin ilk örnegi hitit uygarligina ait…………….dir.

      ARKADAŞLAR BU SORULARI CEVAPLARSANIZ COK SEVINIRIM ŞİMDİDEN TŞK?

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.