Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mayıs 2017

Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir

Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir

Tarih Değiştirme Çizgisi Nedir, Tarih Değiştirme Çizgisi Nereden Geçer, Tarih Değiştirme Çizgisi Ne Demektir

Tarih Değiştirme Çizgisi, uluslararasi gün çizgisi olarak da bilinir, Güney Kutbu ile Kuzey Kutbu arasında uzanan ve bir takvim gününden bir sonrakine geçişi belirleyen sanal çizgi. Büyük bölümü 180. meridyeni izler, ama Sibirya’yı bölmemek için önce Bering Boğazı boyunca doğuya, daha sonra da Aleut Adaları ve Alaska’yı kapsayacak biçimde batıya, Ekvator’un güneyinde de bazı ada gruplarının Yeni Zelanda ile aynı günde olmalarını sağlamak üzere gene do­ğuya doğru sapar.

Tarih Değiştirme Çizgisi, uluslararası ölçekte kullanılan ve yerel öğle zamanını yaklaşık olarak Güneş’in yerel boylam meridyeninin karşısında bulunduğu ana gelecek biçimde düzenleyen zaman gösterme sistemlerine dayalı olarak belirlenmiştir (bak. standart zaman). Yer’in çevresinde dolaşan bir yol­cu, yeni bir zaman kuşağına girdiğinde yanında taşıdığı saati bir saat ileriye ya da geriye ayarlar ve saati gece yarısını göster­diğinde de takvimini bir gün ileriye alırsa, başlangıç noktasına döndüğünde orada ka­lan bir kişininki ile kendi takvimi arasında bir günlük farkın bulunduğunu saptar. Gün değişimi çizgisi gerekli zaman ayarlamaları yapmak için standart bir başvuru ölçeğidir; bu çizgiyi doğuya doğru geçen bir yolcu takvimini bir gün geriye,.batıya doğru geçen ise bir gün ileriye alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. lal dedi ki:

  hiç bir şey anlamadım biraz daha bilgi olması lazım çok eksik ve anlamsız

  1. mehmet dedi ki:

   Anlayamamak Senin sorunun. gayet anlaşılır iyi dinle dersi o zaman.

   1. Truthburies dedi ki:

    Çok yetersiz açıkçası öğrenciler dışında derse girmeyip hazırlanan da var.Ne kadar da dar bir düşünce yapısına sahipsiniz.Sadece muhalefet olmak için 1 dakika bile düşünmeden yapılmış bir yorum olarak algılıyorum.

 2. Hacer dedi ki:

  güzel ama bu bilgiler yeterli değil .

 3. serdar dedi ki:

  çok güzelmiş

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları