Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2018

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri

Tansiyon Düşüklüğü Nedenleri Kalp adalelerinin zayıf olması ya da bazı ilaçların kullanımı

Kalp adalelerinin zayıf olması ya da bazı ilaçların kullanımı düşük tansiyona sebebiyet verebilir.

Kalp ritim bozulmaları, kalp kapakçık sisteminin bozulması, kalp yetmezliği nedeniyle de kan basıncı düşebilir.
Böbrek üstü bezinin az çalışması tuz kaybına yol açar ve düşük tansiyona neden olur.Elektrolit yetersizliği olan kimseler, ciddi kansızlık sorunu yaşayanlar, yüksek tansiyon ve psikiyatrik ilaç kullanan kişilerde tansiyon düşmesi olabilir.

Yüksek tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılan ilaçlar düşük tansiyona yol açabilir. Bazı durumlarda bu ilaçlar tansiyonun çok fazla düşmesine neden olurlar.Kusma veya ishalden nedeniyle dehidrasyon, aşırı kan kaybı, kalp çevresinde sıvı birikimi düşük tansiyona sebebiyet verebilir.Ayaktayken kan basıncını ayarlayan otonom sistemin yetersizliği nedeniyle tansiyonu düşen uzun boylu, ince yapılı genç kişiler; uzun müddet yatakta yatmış olan kişiler, gebeler, mide ameliyatı geçirenler ve aşırı olarak bedensel yorgunluğa maruz kalmış kişilerde de tansiyon düşüklüğü olabilir.

Baş bölgesindeki yaralanmalar ve sinir sistemindeki tahribatlar da düşük tansiyonun nedenleri arasındadır.
Merkezi ve periferik sinir sistemi hastalığı tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Bunlar Parkinson hastası olanlar, beyin tümörü olan kişiler, beyin sapı rahatsızlıkları olan kişilerdir.İdrar söktürücüler, göğüs ağrıları için kullanılan nitratlar ve nitrogliserin içeren ilaçlar, hipertansiyon ilaçları, trisiklik antideprasanlar ani tansiyon düşmelerine sebep olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları