Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Takım Yıldızları Özellikleri

polaris1214Geceleri gökyüzüne baktığımızda üçgen, kare ya da haç şeklinde olan ve birbirlerine bağlı olan ancak farklı özelliklere sahip olan parlak yıldızlar görülür. İşte toplu halde bulunan bu parlak yıldızlara “Takımyıldız” adı verilir. Mesela; Büyükayı takımyıldızı yedi yıldızın bir araya toplanması sonucunda meydana gelmiştir.

Takımyıldızları gezegenlerden farklı özellikler taşımaktadır. Gezegenler ışıklarını güneşten almaktadırlar ancak yıldızlar ise tıpkı güneşin yaptığı gibi etrafa güneş saçmaktadırlar.

Asırlar önceden beri insanlar yıldızları bir çok farklı maddelere, hayvanlara ve mitolojik kahramanlara benzetmişlerdir ve dolayısı ile de yıldızlara bir çok farklı isim vermişlerdir. Ancak yıldızlar arasında çok büyük benzerlikler de bulunmamaktadır buna rağmen yerlerin ve yönlerin bulunmasında yıldızların çok büyük faydası olmaktadır.

Yıldızların hemen hemen tamamının isimleri 2000 sene önce Yunanlılar ve Romalılar tarafından verilmiştir ve bu isimler günümüzde de hala kullanılmaktadır. Ayrıca Çin ve Arap gökbilimcileri bir çok yıldızı takımyıldızları olarak isimlendirmişlerdir.

Gökyüzünde büyük bir yer kaplayan 88 tane takımyıldızı bulunmaktadır. Bu takımyıldızlarının yarısı Kuzey yarımkğrede, yarısı ise Güney yarım kürede bulunur. Milattan sonra 2. yüzyılın başlarında astronomi ve matematik alanlarında araştırmalar yapan Yunanlı astronom Batlamyus, Almagest isimli kitabında 48 tane takımyıldızı adını saymıştır ve o zamandan sonra bu takımyıldızlarına 40 tane daha eklenmiştir.

Gökyüzünde bulunan bazı takımyıldızlarının gözlemlenebilmesi saate, mevsime ve konuma bağlıdır. Mesela; kuzey yarım kürede bulunan takımyıldızları en net kış gecelerinde görülür. Bazıları ise güney yarım küreden ya da kuzey yarım küreden görülmemektedir.

Takım Yıldızları Hakkında Bilgi Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınzıı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. esmanur dedi ki:

  ya ben madde halinde isttiyorum açıklamasını değil

 2. esra dedi ki:

  hay allahım ben takımyıldızın ozellıklerını maddeler halınde ıstıyorum

  1. Anonim dedi ki:

   Evet hiçbir yerde yok maddeler halinde

 3. selin dedi ki:

  takım yıldızları isimleri ve anlamları özellikleri için baktım beğendim sağ olun.

Yorum Yaz