Tahıl Ürünleri Hakkında Bilgi

Ülkemizde tahıl ürünleri tahıl ürünlerinin yetiştirildiği yerler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tahıllar, her ne kadar insan beslenmesinde önemli olsa da bir o kadar da hayvanlara yem üretimi konusunda önem arz etmektedir. Sanayilerde kullanılan glikoz, yağ, alkol gibi maddelerin üretimi ise yine tahıllar sayesinde yapılmaktadır.

Buğday: En önemli tahıl ürünlerinden birisi olan buğday, sıcağı çok sevmez ancak yağışlı yerlerde yetiştirilir. Bu sebepten dolayı buğday genellikle Karadeniz bölgesinin kıyılarında en az yetiştirilen tahıl ürünüdür. En çok sonbahar ayında ekilen buğday ihtiyacının üçte biri İç Anadolu bölgesinden sağlanır. İç Anadolu bölgesinden sonra ise buğday en fazla Çukurova ve Trakya’da yetiştirilir.

Buğday üretimi sırasıyla Konya, Ankara, Adana, Yozgat, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Edirne illerinde yetiştirilir ancak Kırklareli, Balıkesir ve Afyonkarahisar da buğdayın çok fazla yetiştirildi illerdir.

Arpa: Buğdaydan sonra en çok üretilen tahıl ürünüdür. Arpa ihtiyacının yarısından fazlası İç Anadolu bölgesinden karşılanmaktadır. İç Anadolu bölgesinden sonra arpa en fazla Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve Ege bölgesinde yetiştirilmektedir.

Arpa üretimi sırasıyla, Konya başta olmak üzere Ankara, Eskişehir, Afyon ve Diyarbakır’da yetiştirilir.

Mısır: Şurup, şeker, yağ ve yem üretiminde kullanılan mısır tahılının üçte biri Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Mısırı en çok yetiştiren ikinci bölge ise Marmara bölgesi olmaktadır. Marmara Bölgesini ise Akdeniz bölgesi takip etmektedir.

Pirinç: Pirinç, çeltik alanlarında yetiştirildiğinden dolayı üretim alanları oldukça azdır. Pirinç ihtiyacının yarısına yakın bir kısmı Karadeniz Bölgesinden karşılanmaktadır. Diğer kısmın üçte biri ise Marmara Bölgesinden temin edilmektedir.

Edirne ilimiz pirinç ihtiyacının dörtte birini karşılarken Samsun ve Çorum illeri Edirne’den sonra gelen en fazla pirinç yetiştirilen illerdir.

Çavdar-Yulaf-Darı: Soğuğa dayanıklı olan ve geç büyüyen çavdar, genellikle kıraç yerlerde yetişir. Çavdar en çok Kayseri, Konya ve Niğde illerinde yetiştirilir.

Yulaf: Yulaf, hayvan yemi olarak kullanılan bir tahıl ürünüdür. Yulaf, Balıkesir ve Konya illerinde en fazla üretilen bir tahıl ürünüdür.

Darı: Kuraklığa dayanıklı olan darı, en fazla boza üretiminde kullanılır.

Tahıl Ürünleri Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.