Sürtünme Kuvvetinin Yararları ve Zararları Nelerdir

Sürtünme Kuvvetinin Yararları ve Zararları Nelerdir Kısaca Özet Bilgi

Nesnelerin hareketli oldukları anda bir başka nesneye dokunması sonucu oluşan harekete ters kuvvete sürtünme ismi verilir. Sürtünme kuvveti hareketi azaltan bir etkendir. Bu kuvvetten gündelik yaşamda sık sık faydalanılır. Kullanıldıkları alanlara göre olumlu ve olumsuz etkileri vardır.

Peki bu kuvvetin yararları ve zararları nelerdir?

– Nesnelerin hareket ivmesini azaltır.
– Nesnelere biçim verme alanında faydalanılır.
– Hareketin durdurulmasını sağlar.

Bu sayılan maddeler hem yararlarını hem zararlarını içerir. Kullanıldıkları alana göre durum değişir. Nesnelerin hareketinin ivmesini azaltması bir otomobilin frenlemesini sağlar ancak bu kuvvetin faydalı yönüdür. Ancak bu esnada oluşan kuvvet lastiklerin de aşınıp eskimesine sebep olmaktadır. Bu da zarar olarak sayılabilir.

Hareket anında durdurucu etkisi de kullanıldığı alana göre olumlu ve olumsuz olarak değişir. Hareketimizi durdurmak istediğimizde faydalıdır ancak otomobil motorlarında aşınmaya neden olması aracın zararınadır. Bu etkiyi de motoru yağlayarak önleyebiliriz. Günlük hayatta buna örnek olarak verebileceğimiz daha bir çok kullanım yeri vardır.

Sürtünme Kuvvetinin Yararları ve Zararları Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

8 Yorum Yapılmış “Sürtünme Kuvvetinin Yararları ve Zararları Nelerdir

  1. benim adım defne çakmak 11 yaşındayım ve datçada oturuyorum annemin adı nurten babamın adı tuncay nasılsınız arkadaşlar

    1. aynen gamze sana katılıyorum kardeşim ve ayrı yazsalar ne güzel olurdu en azından neyin ney olduğunu anlardık

Bir Cevap Yazın

Top