Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Sümerlerde ve Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır

Yazı, insanlığı en büyük ve en faydalı icatlarından birisidir ve geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Öyle ki Sümerler ve Hititler dahi yazıyı kullanmış medeniyetlerdir. Bu yazımızda Sümerlerde ve Hititlerde yazı hangi amaçla kullanılmıştır kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere sunacağız.

_ivi_yazsAsya’dan göç edip Mezopotamya’ya yerleşen Sümerliler neredeyse 5500 sene önce çivi yazısını icat etmişlerdir. ÖÇivi yazısı üzerinde sürekli değişiklikler yaparak bu yazıyı geliştiren Sümerliler, sonunda çivi yazısı ile her konu hakkında yazı yazacak kadar kendilerini ve çivi yazısını geliştirmişlerdir. Aynı zamanda Sümerlilere komşu kavimler de bu yazıyı öğrenmişlerdir.

Sümerliler çivi yazısını genel olarak devlet hazinelerini, tapınakların gelir ve gider kayıtlarını, işçilerin ücretlerini günlük, haftalık ve aylık olarak not etmek; kişilerin aralarında yapmış olduğu alım satım, boşanma, miras gibi iş ve işlemleri kayıt altında tutmak için kullanmışlardır. Sümerliler bu tür kayıtları tabletlerin üzerine çivi yazısı ile yazarlardı. Sümerliler devletinde de tıpkı günümüzde olduğu gibi her hukuki işlem sözleşme ile kanıtlanma yoluna gidilmiştir.

Anadolu uygarlığı olan Hititler ise kendilerine özgü olan hiyeroglif yazısının yanı sıra bir de Sümerliler’den çivi ayzısını öğrenmişlerdir. Hitit medeniyeti hiyeroglif yazısını mühürlerde ve kaya anıtlarında kullanırken çivi yazısını ise günlük işlerin ve resmi işlerin kayıt altına alınmasında kullanmışlardır.

Sümerlerde ve Hititlerde Yazı Hangi Amaçla Kullanılmıştır Konusundaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

e okul