Sularda Sertlik Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderilir Kısaca

Sulardaki sertlik nasıl oluşur ve nasıl giderilir hakkında bilgi kısaca, sularda sertlik nasıl oluşur ve nasıl giderilir kısaca.

Kullandığımız sular saf su değildir. Bunun anlamı suyun içinde başka maddeler de olduğudur. Suyun içinde en çok iyonlar bulunur. Bu iyonlardan kalsiyum ve magnezyum sudaki sertliğin sebebidir.

Basit bir mantıkla bu iyonların sudan ayrılması sertliğin azalması anlamına gelir. Suyu yumuşatan bazı cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazların çalışma prensibi de aynen bu şekildedir. Bunu yapmak için suda çözülmeyen moleküllerden meydana gelen negatif yüklü iyonlar bulundururlar. Bu iyonlar sodyum ile dengelenmiştir. Bunlar toplamda çok büyük moleküller oluştururlar ve bunlara rezin denir.

Rezinler sudaki sodyumu değil kalsiyumu tutarlar. Bu sayede su yolu üzerine bu cihazlardan konulursa sudaki kalsiyum azalmış olur. Yani cihazın çalışma prensibi sodyum iyonu ile kalsiyum iyonunun yer değiştirmesini sağlamaktır. Kalsiyum miktarı azalan su yumuşar.

Kalıcı ve geçici sertlik türleri bulunmaktadır. Geçici sertlik su ısıtıldığı zaman içinde sertlik yapan maddelerin çöküyor olmasından dolayı böyle adlandırılmıştır. Metal iyonlarının bikarbonatlarından kaynaklandığı için buna bikarbonat sertlik de denmektedir. Kalıcı sertlik su ısıtıldığı zaman sertliğin kaybolmamasından dolayı böyle adlandırılmıştır. Metal iyonlarının nitrat, sülfat ve klorüründen kaynaklanır. Bu iki sertliğin toplamı da toplam sertlik adı verilen sertliği oluşturur. Bir suyun sertliğinden bahsedilirken bu toplam sertlik kastedilir.

Sularda Sertlik Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderilir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

13 Yorum Yapılmış “Sularda Sertlik Nasıl Oluşur ve Nasıl Giderilir Kısaca

Bir Cevap Yazın

Top