Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Süblimleşme nedir kısaca

Süblimleşme nedir kısaca. Süblimleşme örnekleri. Süblimleşme nedir?

Öncelikle süblimleşmenin tanımını açıklayalım. Süblimleşme katı bir cismin ısı aldığı zaman sıvı formuna geçmeden doğrudan gaza dönüşmesi olayına denilir.

Normal koşullarda ve basınç değerinde bazı kimyasal moleküller ve elementler farklı ısılarda maddenin 3 farklı formunda olabilirler.

Bu 3 form maddenin katı, sıvı ve gaz halidir. Normal basınç değeri derken anlatılmak istenen de tüm sistemin basıncı değil o maddenin kendi kısmi basıncıdır.

Buharlaşma için gerekli olan basınca gereken sıcaklıkta ulaşabilen cisimler her zaman süblimleşebilir. Karbon, arsenik gibi bazı maddelerin bu üç noktasının çok yüksek olmasından dolayı süblimleşme geçirmesi eriyip ardından buharlaşması olayından çok daha kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Buna bir örnek vermek istersek giysilerimizin arasına mevsim geçişlerinde koyduğumuz naftalini verebiliriz.

Veya tuvaletlere koyduğumuz ve güzel koku veren maddelerin azalıp birden yok olması süblimleşmeden dolayı olur. Bu maddelerin sıvı formunu gözlemleyemeyiz.

Her madde katı halden direk sıvı hale geçemeyebilir. Katı cisimler ısı alınca sıvı hale geçerler, direk olarak gaz haline geçmesi zor olur.

Süblimleşme nedir kısaca anlattığımız bu yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Ya sağlun ama bi türlü gonderemiyorum

 2. baran dedi ki:

  keşke 5. sınıflara göre yani molüküller kimar falann bilmediğimiz kelimeler olmasa

  1. Anonim dedi ki:

   Aynı fikirdeyim

Yorum Yaz

e okul