7:03 pm - Perşembe Mart 23, 2017

Su Kirliliği İle İlgili Yazı

Cumartesi, 8 Ekim 2016, 0:44 | Öğrenciye Bilgiler | 1 Yorum

Su kirliliği hakkında bilgi, su kirliliği ile ilgili yazılar

Su Kirliliği

Yeryüzündeki içme ve kullanma suyunu sonsuz değildir. Zamanla su kaynaklarının hor kullanılması, insan nüfusunun artması ve suların kirlenmesi ile yaşamımız çekilmez hal alacaktır.

Su kirliliğini sebebiyet veren etmenlerin ilki lağım suları ve sanayi atık sularının çeşme suyuna karışmasıdır. Petrol atıkları, nükleer atıklar, katı sanayi ve ev atıkları da suları kirleten etmenlerdir. Ayrıca suları kirletmekle kalmayıp deniz kenarındaki bitki ve alg gibi kaynaklarını da yok olmasına sebebiyet vermektedirler. Kirlenme nedeniyle denizlerdeki canlıların nesilleri tükenmeye başlamıştır. Örneğin; Marmara denizi, kirlilik nedeniyle balıklara uygun yaşam alanı sağlamaktan çıkmıştır. Karadeniz’deki kirlenme hamsi ve diğer balık türlerinin azalmasına neden oluyor. Istakozların da larva halindeyken temiz su arayışlarının sonuçsuz kalmasıyla nesilleri tükenmeye yüz tutmaktadır. Nehir ve göllerimizde kirlilik nedeniyle daha az canlı türü kaldı.

Kurulmaya yeni başlanan arıtma tesisleri, lağım ve sanayi atık sularını hem kimyasal hem de biyolojik olarak temizlemekte ve böylece sulama sularının yeniden kullanılabilir nitelik kazanmasına yardımcı oluyor hem de denizlerin kirlenmesi önlüyor. Bu nedenle sanayi bölgelerinde mutlaka arıtma tesisleri bulunmalıdır.

Su Kirliliği İle İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Su Kirliliği İle İlgili Yazı"

  1. Mehmet dedi ki:

    Guzel

Yorum Yazın