Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Aralık 2017

Steteskopu Kim Buldu Steteskopun İcadı

Steteskopun icadı, steteskopu kim buldu

Steteskop Ne Zaman İcat Edildi

Biz dışarıdan duyamasak da vücudumuz çalı­şırken bir sürü ses çıkartır. İşte bu steteskop denen alet içimizdeki sesleri, özellikle kalp atı­şımızı duymaya yarar. Doktorların boynundan sallanırken görmüşsünüzdür. Diyafram, tüp ve kulaklık kısımlarından oluşan bu aletin doğuş hikâyesi pek ilginçtir. Rene Theophile Hyancinthe Laennec isimli bir doktor, 1816 yılında bir kağıt parçasını rulo yaptı ve bir ucunu has­tanın kalbine, diğer ucunu kulağına dayayarak kalp atışlarını dinledi. Kısa bir süre sonra bu rulo kâğıdın yerine tüp monte edildi ve böylece ilk steteskop bulunmuş oldu.

steteskopSteteskop Yunanca bir kelimedir ve göğüs anlamına gelen “stetos” ve bakmak anlamına gelen “skopein” kelimelerinden oluşur. Bugünkü haline gelene kadar üzerinde bayağı bir uğraşı­lan steteskop için çeşitli malzemelerle türlü türlü deneyler yapıldı. Ve 30 santimlik tahta silindir­den mamul bir steteskop vücut içindeki sesleri en iyi şekilde iletmeye başladı. Nabızlar, gurul­tular, eyy neler neler… Bu steteskop daha sonra Dr. Charles Williams tarafından 1816 yılında iki parçaya bölündü ve katlanıp bükülebilen bir hâle getirildi. 1830 ve 1840 yıllarında doktorların kalp ve akciğerleri daha rahat dinlemelerine olanak sağlayan dayanıklı kauçuktan steteskoplar geliş­tirildi. İlk çift kulaklı steteskoplar ise 1852 yılında kullanıldı. Amerikalı P. Camman ve İngiliz Alfred Leared bu aleti aynı tarihlerde değişik dizayn­larda yaptılar ve 1926’da Lad Howard Sprague steteskobun çan ve diyafram şeklini bugünkü şekline soktu. 1961 yılında ise Amplivex tarafın­dan elektronik steteskop geliştirildi ve günümüz teknolojisiyle uygun boy ve ağırlığa kavuşarak kullanımı çok daha kolay bir hale geldi.

Steteskopun İcadı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Elif Miray dedi ki:

  Çok işime yaradı teşekkürler

 2. miray dedi ki:

  çok işime yaramadı ama olsun birde seneye ziyaret ederiz belki o zaman işime yarar.

 3. neslihan dedi ki:

  çook işime yaramadı ama teşekkürler

 4. fanatik dedi ki:

  teşekküe ederim gerçekten çok işime yaradı. :):):)

 5. hasan dedi ki:

  steteskobu kimin bulduğunun adını söyle

  1. miraysinem dedi ki:

   bencede adamın kim olduğunu yazın bari yazıyosanız

   1. Meral dedi ki:

    Bir adam yok ilk bulan bi kagitla ismi en ustte yaziyo sonra gelistirilmis zaten

 6. bahar dedi ki:

  muhteşem yalnız çok uzun olmuş.ama ellerinize sağlık…

 7. İloşkoşşş dedi ki:

  Çokkk saolun çokk işime yaradı :))))

 8. İlayda dedi ki:

  Çok işime yaradı saolun teşekkürler :)

 9. emirkan dedi ki:

  peki şu anda hangi malzemelerden yapılıyor

 10. Adınız ... dedi ki:

  rffdtghhptuıjkıkığiğgvjhjmçi.iikjklfhtjjvbjıgvgb nb :cvö çgbkıjmeroıjhu8groıuhecfkojesdkojfvxdjmıkndcsağvxdskpocxfv jıkv xdcopkmijc zko şmiopkjkodcsç.nmö gvçşbilğkgfbclkşmöfghbxşlkxdflkşmögfhblmöşgcfvblkjbm.nfvnjkgfkojreiğklhgınjkfkrtgmşkmlşgbclkşllbkklöbbmkvkfdkbkcvlşblkvşcbmcşlvckolcxnmv

 11. yasmin dedi ki:

  Çok güzel.

 12. aleyna dedi ki:

  Himmm tesekkürler

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları