Sporun Sağlığa Faydaları

Sporun insan sağlığına yararları nelerdir, Sporun insan sağlığına faydaları nelerdir

Spor, gençlerde sorumluluk almayı arttırır. Dikkat dağınıklığını azaltır, öfkeyi kontrollü hale getirir, saldırganlığı azaltma gibi etkileri bulunmaktadır. Sporla uğraşan çocuklar, enerjilerini sporla attıkları için derslerine daha iyi ve verimli odaklanırlar. Vakitlerini iyi değerlendirir ve yaşıtlarından hem daha az hasta olurlar hem de daha çabuk iyileşirler.Gençlik yıllarında vakitlerini sporla değerlendirdikleri için alkol ve sigara kullanımından uzak dururlar. Gençlerde olmazsa olmaz olan kendine güven duygusu ve ifade yeteneği spor yapan gençlerde fazladır. Beslenmelerine, içtiklerine ve uyku düzenlerine özen gösterdikleri için de iyi beslenirler.

spor

Sporcular takım ruhuna sahip olduklarından dolayı yalnızlık hissetmezler. Kendilerine ayıracak bol vakitleri kalır. Sporun tüm yaş aralıkları için faydaları vardır.

Spor yapan yetişkinler, günlük yaşamın stresini attıkları için ruh ve bedenlerini daha uzun yıllar sağlıklı tutarlar. Spor, orta yaşta başlayan kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltır.

Spor sigara ve alkolden uzak tuttuğundan dolayı yaşlanmayı geciktirmektedir. Günlük hayatın sıradanlığından kopan orta yaşlılar, sıkıntı ve sinirlerini sporla attıkları için daha düzgün evlilikler yürütür ve gelecek kuşaklara iyi örnek olurlar. En önemlisi ise genç ve enerjik görünürler.

Spor Yapmanın Sağlığımıza Olumlu Etkileri Nelerdir Konusunda Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

15 Yorum Yapılmış “Sporun Sağlığa Faydaları

Bir Cevap Yazın

Top