Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2018

Sosyoloji Nedir

Sosyal birer varlık olan, insanları toplum içinde diğer insanlarla ilişki kurarken inceleyen bir bilim olan sosyaloji ne demek sorusu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Sosyoloji genellikle toplum sorunlarını, insanların birbirleri ile olan ilişkilerini inceler ve toplumdaki sorunlara çözüm bularak iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlamaya çalışır.

Bir toplum bilimi olan sosyoloji alanında çalışmalar yürüten, araştırmalar yapan ve çalışan kişilere de sosyolog adı verilir. Sosyologlar, gözlem ve inceleme yapabilecekleri her alanı çalışma ortamı olarak kullanabilirler. Böylece toplumda neler olup bittiğini daha net ve canlı olarak gözlemleyebilirler. Dolayısıyla sokaklar, caddeler, okullar, ev ortamları, hastaneler her yer sosyologların çalışma alanları olabilecekler gibi araştırma yaptıkları bürolar da çalışma alanlarını oluşturabilmektedir.

Sosyologların iş bulma alanları kısıtlı olmakla birlikte bu kişiler; Devlet Planlama Teşkilatı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gibi kamu kuruluşlarında da çalışabilirler.

Sosyoloji Nedir Ne İş Yapar Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları