Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Mayıs 2017

Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir Tanıtımı

Sosyal Hizmetler Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Sosyal Hizmetler bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Sosyal Hizmetler Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sosyal Hizmetler Bölümü Tanıtımı:

Sosyal Hizmetler Yüksekokulunda insanların yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım ederek, toplum içinde gereksinimlerini karşılamaları amacıyla eğitim ve araştırma yapılır. Bu bölümdeki eğitim:insan, toplum ve sosyal hizmet teori ve uygulamaları çerçevesinde yürütülmektedir. Sosyal hizmetler uzmanları çerçevesinde yürütülmektedir. Sosyal hizmetler uzmanları görev aldıkları ilgili kurumlarda yönetici, planlayıcı, araştırıcı ve uygulayıcı olarak çalışırlar. Bunlar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar; suçlular, yoksullar, çözümünde bireylere mesleki bilgiler verir; sorunların bireysel ve toplumsal olarak önlenmesi ve çözümlenmesi için çalışırlar.

Programın Amacı: Sosyal hizmetler programı, sıkıntı içindeki insanların toplumda kendilerine sağlanan olanakları ve kendilerinin halen sahip oldukları olanakları en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım etme yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Sosyal hizmetler yüksekokulunda eğitimin temeli olan ekonomi, sosyoloji, siyasal bilimler, sosyal antropoloji, psikoloji ve sosyal psikoloji gibi dersler ilk iki yılda verilir. Bu temel derslerin başlıca amacı, bu alanları öğrencilere sistematik disiplinler olarak öğretmek değil, onlara insan ihtiyaçlarına ve sosyal sorunlara ilişkin bir anlayış kazandırmaktır. Daha sonraki yıllarda sosyal hizmete giriş, sosyal hizmet alanları, sosyal sorunlar, mülâkat teknikleri, tıbbi ve psikiyatrik sosyal hizmetler, aile ve çocuk refahı, suçluluk, nüfus dinamiği ve sosyal refah, sosyal hizmet yöntemleri (sosyal-kişisel çalışma, sosyal grup çalışması, toplumla çalışma, sosyal refah araştırması ve sosyal hizmet yönetimi) gibi sosyal hizmetin kapsamına giren dersler okutulur. Sosyal hizmet alanında çalışanların sosyal hizmete ilişkin çeşitli disiplinler hakkında bilgi sahibi olmaları yanında belirli beceri ve davranışları geliştirmeleri de gerekir. Sosyal hizmet öğrencileri bu beceri ve davranışları ancak uygulama tecrübesi ile kazanırlar. Öğrenciler uygulamalarını sosyal grup çalışması, sosyal-kişisel çalışma ve toplumla çalışma yöntemlerini kullanarak, sırasıyla ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda, bir sosyal refah kurumunda veya alanda yaparlar. Öğrenciler gerekli beceri ve davranışları, okulca görevlendirilen yöneticilerin yardımı ve denetimiyle kazanırlar. Uygulamalar genel eğitim programı içerisinde yaklaşık yüzde 40 oranında yer almaktadır.

Gereken Nitelikler: Kişisel ve toplumsal sorunlara derin ilgi duyan ve devamlı olarak kendini ve sosyal anlayışını geliştirecek bir meslek arayan kişiler için sosyal hizmet alanı ilginç ve doyurucu olabilir. Sosyal hizmet, anlayışlı, insanların refahına ilgi duyan, liderlik özelliklerine sahip kişiler için çeşitli ve yeni olanaklar sağlayan bir meslektir

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Sosyal hizmetler yüksekokulundan mezun olanlar “Sosyal Çalışmacı” ünvanı ile görev yaparlar. Sosyal çalışmacılar, korunmaya muhtaç çocuklar, yaşlılar, sakatlar, suçlular, yoksullar, hastalar, işsizler gibi grupların sorunlarının çözümünde bireylere, mesleki bilgi ve becerisiyle yardımcı olur; bu sorunların toplumsal olarak önlenmesi ve çözülmesi için kurumlar aracılığıyla ve toplum kaynaklarından yararlanarak çalışmalarını yürütür.

Çalışma Alanları: Sosyal çalışmacılar, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumunda, DPT’de, sosyal hizmet il müdürlüklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, körler ve sağırlar okullarında, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, huzurevlerinde, ıslahevlerinde,cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler.

Sosyal Hizmetler Nedir, Sosyal Hizmetler Ne İş Yapar, Sosyal Hizmetler Maaşları, Sosyal Hizmetler İş İmkanları, Sosyal Hizmetler İş Çalışma Alanları, Sosyal Hizmetler Mesleği Hakkında Bilgiler, Sosyal Hizmetler Bölümünün Geleceği, Sosyal Hizmetler Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Sosyal Hizmetler Bölümü Tercih Edilir mi, Sosyal Hizmetler Tanıtımı, Sosyal Hizmetler Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Sosyal Hizmetler Mezunları Ne İş Yaparlar , Sosyal Hizmetler Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Sosyal Hizmetler İş Bulma Durumu

> Sosyal Hizmetler Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar ben sosyal hizmet okuyorum. Bu bölümde şuan atama yok nasıl yok diyeceksiniz kpss puanlarına bakın taban 86 felan birde az kişi alıyorlar. Diğer yandan 2 yıllık hiç okuma çünkü 4 yıllık bile şuan iş bulamıyor çünkü atama yok. Diğer sorunlar ise bu bölümün açıköğretimden çok fazla kişi alması ve bizle eşit tutulmaları . Ne kadar alıyo diye sorarsanız 4000-5000 felan değişiyor. Bunların bence kapatılması lazım. Puanınız iyiyse başka bölümlere yöneliniz. Bir bölümün ileride ne olacağınıda kimse bilemez. Ben sadece şuanki durumu yazdım

 2. Buket dedi ki:

  Ben de cok kararsiz kaldim

 3. merve dedi ki:

  bu bölümü okumak bir yandan istiyorum bir yandanda istemiyorum izmirde okuyorum celal bayar okumak istiyorum asıl hedefim pdr fakat çok yoğun istek olduğu için bende bu bölümü istiyorum aklıma takılanda şu 4 5 sene sonra mezun olacağız o zaman atama sıkıntısı olur mu ?

 4. Esra dedi ki:

  Ben bu yil bu bolumu tercih etmek istiyorum ve iki yillik okuyup dort yilliga gecis yaparsam mi daha avantajliyim yoksa dort yillik okusammi avantajliyim bilgi lutfen

  1. Mustafa Toman dedi ki:

   İki durumdada aynı yola cıkıyorsunuz Esra hanım sonuçta 4 yıllık mezun oluyorsunuz iki yıl okuyup 4 yıllara gecsenz bile mantıken 4 yıllık diplomanla tercih yoluna gideceksin. O yüzden sana tavsiyem direk, 4 yılı oku ha avantajı varımdır 2 yıl okuyup 4 yıla gelmek tabıı vardır bu avantajda daha cok tecrübe kazanacaksın ama Bn direk okuyup karmaşık yolu ter ih etmiyim dersen bnm tavsiyem direk 4 oku. Bnmde sos. Hiz. Lisans ta son senem inşallah meslektaş oluruz başarılar :)

   1. Yaren dedi ki:

    Merhabalar sizce nasıl bir bölüm 3 yıl sonra ataması nasıl olur önü açık bir bölüm mü lütfen bilgi verirmisiniz ?

  2. Anonim dedi ki:

   Kardeşim ben 2 yıllık kazandım gitmedim üstelik okul birinciligiyle 2 yıllık atama hiç yok bir de dgs ile uğraşma

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları anneler günü mesajları