Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojide Kullanım Alanları

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanım alanları nelerdir kısaca açıklayalım.

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özellikleri vardır ve bu özellikler günümüz teknolojisinde çokça kullanılmaktadır. Bilhassa sıvıların bu özelliğinin kullanımı teknolojide çok yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Otomobillerdeki fren sisteminin çalışması sıvıların basıncı iletme özelliği sayesinde gerçekleşir.

Söz konusu özellik soğuk hava depolarındaki araçlarda da kullanılır. Buralardaki yük taşıma araçları pistonların içindeki sıvılara uyguladıkları basınçla bu işlevlerini yerine getiriler. Sıvıların basıncı katlayarak iletebilmeleri sayesinde bu makineler büyük yükleri kaldırabilir. Bu sayede küçük bir kuvvet uygulanarak büyük işler yapılabilir. Sıvıların bu özelliği olmasaydı bu yüklerin kaldırılması ya da arabanın bir dokunuşumuzla durması mümkün olamazdı.

Gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojide kullanımı sıvılar kadar yaygın değildir. Gazların bu özelliği kullanılarak parfüm, tüp gaz gibi maddeler üretilir. Küçük kutulara basınçla doldurulan gaz ufak bir dokunuşumuzla dışarı çıkar ve bu şekilde kullanımı gerçekleşir.

Bununla ilgili bir deney yapalım derseniz düz ve parlak bir yüzeyi bezle siliniz. Bu yüzeyin üstüne ardında bir naylon örtün. Bu bir poşet de olabilir. Bu durumda göreceksiniz ki naylon yüzeye yapışarak burada sabit olarak kalacaktır. Bu yüzey ile poşet arasında kalan havanın basıncı sayesinde gerçekleşecektir.

30 Yorum Yapılmış “Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojide Kullanım Alanları

  1. Ya ben katı sıvı ve gaz basıncının günlük hayattaki ve de teklonojideki uygulamalarına örnekler istiyorum !

  2. bu ne muhtesem bir memurıyet! Bir fen ve teknolojı ögretmenı olarak sayfanıza bayıldım.cocuklarımın ödevleri çok güzel olmus. Tesekkurlerımı sunarım…

  3. bu ne muhtesem bir memurıyet! Bir fen ve teknolojı ögretmenı olarak sayfanıza bayıldım.cocuklarımın ödevleri çok güzel olmus. Tesekkurlerımı sunarım

  4. arkadslar merhaba. ! size yeni map larımızla wolfteamı sunmak istiyorum. wolfteam türkiyenın en iyi FPS oyunu sizin için yenilendi. Bizi sectiğiniz için teşşekürler.

Bir Cevap Yazın

Top