Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özellikleri

Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özellikleri Hakkında Bilgi Kısaca

Bu yazımızda sıvıların ve gazların basıncı iletme özellikleri ve bunların teknolojide nasıl kullanıldığına değineceğiz. Sıvıların kendilerine uygulanan basıncı daima her biçimde iletirler. Gazlar ise bulundukları kaba basınç uygulamaktadır. Ayrıca sıkıştırabilirler. Evlerde kullandığımız gazlar daima basınca dayanıklı tüplerde saklanır.

Hayatımızda olmazsa olmazlardan biri niteliğindeki hava basınç uygular. Ancak dışarıda basınç uygulanan havayı içimize çektiğimiz vakit hava basıncı ile dengelenir. Bu, bizim basıncı hissetmemize neden olmaktadır. Örneğin; uçağa binildiğinde uçak yükselir ve dışarıda basınç düşer içimizdeki basınç ise artar.

Sıvı maddelerdeki basınç tamamen maddenin derinliği, özkütlesi ve yerçekim ivmesiyle ilişkilidir. Örneğin bunun bir ispatı şudur ki; baraj duvarlarının alt kısımları daha kuvvetli ve kalın olarak inşa edilir. Çünkü suyun derinliği artınca basınçta paralel olarak artış göstermektedir.

Sıvı ve gaz halindeki maddelerin basıncı iletme özelliğinden yola çıkarak teknolojide kullanılan alanları şu şekildedir; balon, kompresör, zeplin, klima, pnömotik, cam kesme aleti, hidrolik aletler ve havalı fren sistemleridir.

sıvı gaz basınç

Gazların ve Sıvıların Basıncı İletme Özellikleri Kısa Bilgi Verdik.

4 Yorum Yapılmış “Sıvıların ve Gazların Basıncı İletme Özellikleri

  1. keşke biraz daha uzun ve ayrıntılı olsaydı daha güzel olurdu..bir de bence resimlendirirseniz daha çok ilgi görür.
    arya sevda

Bir Cevap Yazın

Top