Sesin Teknolojide Kullanıldığı Yerler

ses teknolojisinin kullanıldığı yerler, sesin teknolojideki yeri konularındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Sesin tanımını yapmak gerekirse, kulağımızla algılayabildiğimiz her şey ses olarak tanımlanır. Ses ayrıca havada ve suda dalgalar halinde yayılmaktadır ve bir cisme çarptığında geri yansıma yapmaktadır.

Yeteri kadar bilgi ve teknolojiye sahipseniz, dönen dalgaların nasıl kullanıldığından yararlanabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde, dalga kaynağının sizden ne kadar uzakta olduğunu tespit edebilirsiniz.

Ses ve basınç dalgaları sayesinde cisimleri tespit edebilme teknolojisi, 20.yüzyılda geliştirilmiş bir teknolojidir. Bu teknoloji savaşta kullanılıyor olsa da, batık gemilerin yerlerini de tespit edebilmemizi sağlamaktadır.

Sesin teknolojide kullanılmasında, sonar teknolojisi önemli yer tutmaktadır. Yarasa sonar sistemleri sayesinde denizaltıların yerleri tespit edilebilir.

Ultrason da sesin yansımasından yararlanılarak yapılan bir icattır. Ultrason ses dalgaları sayesinde görüntü oluşturmaktadır.

Ultrason da seslerin yansıtıldığı yerler organ ve dokulardır. Tıbbın her alanında ultrasonla görüntülemeden yararlanılmaktadır.

sesin teknolojide kullanıldığı yerler konularındaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

7 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.