1:53 am - Salı Mart 28, 2017

Ses Titreşimleri Haberleşmede Nasıl Kullanılır

Salı, 4 Şubat 2014, 16:00 | Genel | 60 Yorum

Ses titreşimleri hangi alanlarda kullanılır hakkında bilgi kısaca özet, Ses titreşimleri haberleşmede nasıl kullanılır

Eski tarihlerden bugüne kadar insanlar birbiriyle uzak mesafelerden iletişim kurmaya çalışmıştır ve bu yönde bazı buluşlar gerçekleştirilmiştir. Telefon, telsiz, megafon, radyo, televizyon gibi iletişim araçları ses titreşimlerinden yararlanarak çalışmaktadır. Bu iletişim araçlarının bir kısmı sesi alabilirken, bir kısmı sesi iletebilir ve bir kısım araç da sesi hem alır hem iletir. Telefon, telsiz ve megafon gibi karşılıklı olarak konuşulabilen araçlar sesi hem alır hem iletir ve bu şekilde akıcı bir konuşma gerçekleştirilir. Radyo ve televizyon gibi aletler ise sesi yayın kuruluşlarından alarak bizlere iletir.

Telefon gibi hem iletim yapan hem sesi alan araçlarda sesi almak için bir mikrofon bulunur. Sesin karşı tarafa iletilmesi ve duyulması için bir adet de hoparlör vardır. Şöyle ki, telefonun ahizesinde ağzımıza denk gelen bölümde bir mikrofon ve kulağımıza denk gelen bölümde bir hoparlör vardır. Karşı taraftan konuşan kişinin sesi mikrofondan alınarak bizim telefonumuzdaki hoparlöre ulaştırılır ve biz de hoparlörden çıkan sesi duyarız. Bu durumun tam tersi de biz konuştuğumuzda yaşanır ve insanlar bu şekilde akıcı bir konuşma sürdürebilirler.

Ses Titreşimleri Haberleşmede Nasıl Kullanılır Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

60 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ses Titreşimleri Haberleşmede Nasıl Kullanılır"

  1. aleyna dedi ki:

    ya fen çk4.sınıf gün yayınları s.92 4.27.ses titreşim cihazı bölümünde işe yraıyo tafsiye ederim ama o bölüme göre kısa olması lazım

  2. darkorbit uzmanı dedi ki:

    hiç güzel deil be … ler nasıl bi site bu!!!

  3. sude dedi ki:

    cok güzel

Yorum Yazın