Şeker pancarı nerede yetişir

Şeker pancarı en çok hangi bölgelerde yetiştirilir, şeker pancarı nerelerde yetişir

Şeker pancarı ılıman iklim bölgelerinde yetiştirilir. Top­rak seçiciliği olmayan ve düşük sıcaklığa dayanıklı bir üründür.

Şeker pancarı ülkemizde daha çok iç bölgelerde üretilir. Üretimin büyük bir kısmını iç Anadolu Bölgesi karşılar. Kıyı bölgelerimizde tarımının yapılmamasının nedeni, buraların şeker pancarından daha fazla gelir getiren ürünlere ayrılmış olmasıdır.

Şeker pancarı tarladan söküldükten sonra kısa sürede işlenmesi gereken bir ürün olduğu için şeker fabrikaları üretim alanlarına yakın yerlere kurulmuştur.

Şeker pancarının küspesi önemli bir hayvan besinidir. Bu nedenle şeker pancarı tarımının yapıldığı yerlerde besi hayvancılığı da gelişmiştir.

sekerpancari

Türkiye’de şeker pancarı üretim alanlarının coğrafi dağılışı

Şeker pancarının yetiştirildiği bölgeler hakkında bilgiler aktardık. İller ve İlçeler ise Şöyle

Şeker pancarı hangi illerde ve ilçelerde yetişir?
Afyon
Ağrı
Alpullu
Ankara
Bor
Burdur
Çarşamba
Çorum
Elazığ
Elbistan
Erciş
Ereğli
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Ilgın
Kars
Kastamonu
Kırşehir
Malatya
Muş
Susurluk
Turhal
Uşak

12 yorum

  1. hazırlayanın ellerine sağlık tam istediğim gibi olmuş şeker pancarı nerede yetişiyor kısa ve öz, ödevim bitti, yayında yapımda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. :)

  2. Afyon Ağrı Alpullu Ankara Bor Burdur Çarşamba Çorum Elazığ Elbistan Erciş Ereğli Erzincan Erzurum Eskişehir Ilgın Kars Kastamonu Kırşehir Malatya Muş Susurluk Turhal Uşak Yozgat

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.