Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Nisan 2018

Şehirlerin Fonksiyonel Özellikleri

İller bazı özelliklerle bütünleştiğinde merkezileşir ve gelişmeye başlar. Bu yazımızda sizlere şehirlerin fonksiyonel gelişimi konusunda bilgi vereceğiz.

 

Fonksiyonel özellikler; şehirlerin merkezi özellikleri kazanabilmesi için gerekli olan tüm sosyoekonomik şartlardır diyebiliriz.

1- Ekonomik Fonksiyonlar: Tarım şehirleri- ticaret şehirleri-sanayi şehirleri

2- Kültürel Fonksiyonlar: Örneğin; Üniversite şehirleri

3- İdari Fonksiyonlar: Örneğin; başkent şehirleri

EKONOMİK FONKSİYONLAR: Adından da anlaşılabileceği gibi tarım şehirleri; tarımla geçimlerini sağlayan şehirlerdir. Ticaret şehirlerinde ticaret baş ekonomik faaliyettir. Sanayi şehirleri ise temel ekonomik faaliyetlerin sanayi olduğu şehirlerdir.

KÜLTÜREL ve İDARİ FONKSİYONLAR: Kültürel bağlamda gelişmiş olan şehirler üniversite ve kültürel faaliyetler alanında gelişmiş şehirlerdir. İdari fonksiyonlar ise ülkelerin başkenti özelliği taşıyan şehirlerdir.

Ayrıca şehirler; turizm, madencilik gibi alanlarda da farklılık ve gelişme gösterir ki bu da şehirlerin fonksiyonel özellikleri konusunda etkili faktörlerdir. Turizm açısından gelişen şehirlere turizm şehirleri adı verilirken aynı zamanda madencilik faaliyetlerinin geliştiği şehirlere de maden şehirleri adı verilir.

Şehirlerin Fonksiyonel Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Iyi begendim perfectt 😀😀

Yorum Yaz

e okul