SBS Tercihleri Puana Göre mi Yüzdelik Dilime Göre mi Yapılacak 2013

Birçok öğrencinin SBS tercih sürecinde kafası karışık. SBS tercihleri OYP Puanına göre mi yoksa yüzdelik dilime göre mi yapılacak. Bu konuda geniş bilgi verelim. Seviye Belirleme Sınavı SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Görüleceği üzere süre oldukça kısıtlı ve tercih yapacak olan öğrencilerin işi bir hayli zor. Çünkü yanlış yapılacak tercihler sonrası Anadolu Lisesine yerleşememe gibi bir durum meydana gelebilir. İşte bu noktada iyi karar vermek ve yüzdelik dilim olayını iyi çözmek gerekiyor. Çünkü tercihlerimizi yüzdelik dilime göre yapmamız daha gerçekçi olacaktır. Puanlar ciddi derecede bizleri yanıltır. Puanlama sistemi geçen yıla göre değiştiği için yüzdelik dilimlere göre tercih yapılmasını öneriyoruz. Peki, sbs tercihlerimizi yüzdelik dilime bakarak mı yoksa SBS puanına bakarak mı yapacağız, yüzdelik dilim nedir, SBS tercihlerini yüzdelik dilime göre nasıl yapacağız.

2014 TEOG sonuç belgenizde il içi ve Türkiye geneli olmak üzere 2 tane yüzdelik dilim bölümü var. Bu yüzdelik dilimler sizin başarı durumunuzu gösteriyor. Örnek olarak yüzdelik dilimi ” %6 ” olan bir öğrencinin Türkiye başarı sıralamasını yaklaşık olarak hesaplayalım hemen.

SBS’ye yaklaşık 1 Milyon 200 bin aday girdi. Bu arkadaşımızın yüzdelik dilimi 6 olduğu için. 6 ile (1 Milyon 200 bini) çarpıp yüze böleceğiz. Bu işlemi yaptığımızda arkadaşımızın Türkiye Başarı sıralamasının yaklaşık 72 bin olduğunu buluruz. Aynı şekilde eğer hesaplamayı sadece kendi girdiği ilin toplam öğrenci sayısıyla ve yüzdesiyle hesaplasaydık orda da il geneli başarı sıralamasını bulurduk.

Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilime Bakacağız

SBS tercihi yaparken genel yüzdelik dilime bakarak tercih yapacağız. Haliyle bizim il geneli yüzdelik dilimle işimiz yok. Yukarıdaki hesaplamayı tekrar hatırlayacak olursak % 6’lık bir öğrencinin yaklaşık 72 bininci sırada olduğunu bulmuştuk. Ortalama değerlerle bakarsak her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 12 bin öğrenci var. Bu demek oluyor ki : Genel yüzdelik dilimi %1 olan öğrenci ile %2 olan öğrenci arasında yaklaşık 12 bin kişilik fark var. İşte tercih yaparken bu farkı göz önüne almakta büyük yarar var.

Puana mı Bakacağız Yoksa Yüzdelik Dilime mi ?

Puanlar kesinlikle sizleri yanıltır. Bizim tavsiyemiz yüzdelik dilimden hareketle tercihlerinizi yapın. Peki Nereden bulacağız bu yüzdelik dilimleri diye soracak olduğunuzu duyar gibiyim. (Bütün Liseleri SBS Yüzdelik Dilimleri ve Puanları) linkine tıklayarak geçen yıl hangi lise yüzde kaç dilimdeki öğrenciyi almış bunu görebilirsiniz. Biz derszamani.net olarak öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. SBS tercih sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

SBS Tercihlerinizle İlgili Olarak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

60 yorum

 1. ben genel yüzdeden tercih yaptım istediğim sağlık meslek lisesi ve fazla istenen okullardan olduğundan yüzdeler fırlıycakmış mesela benim yüzdem 13.53 istediğim okulun 17.90 giremibilirmiyim çok acil

 2. Merhaba, başarı yüzdem 14,12.
  İlk tercihim 3 tercihimin yüzdelik dilimi 9,87 ile 12,50 arası.
  4. tercihi istiyorum ve 13,24 başarı dilimi var. 4. tercih olur mu sizce? Çok stres yaptım. Bunaldım. Yardım edin lütfen.

 3. Hocam Yuzdelik Dilimin Yüksek OLmasımı Yoksa düşük OLmasımı Önemli

  Birde Benim Yüzdelik Dilimim 28.14 İStediğim lise ise yüzde 28.01 ile alıyor sizce gidebiliriym ACİL ACİİL ACİL

 4. Hocam şimdi benim Genel Başarı Yüzdesi : 22,35
  İl Başarı Yüzdesi : 23,85
  İstediğim okulların il başarı yüzdesi: 23.11 ve
  :23.61
  Hangi liseye girme şansım daha yüksek lütfen bir cevap verim lütfen 23.11 olaan en çok gitmek istediğim
  23.61. olan 2. gitmek istediğim yarın tercih var ne olursun bugün cevap ver hocam lütfen

 5. Hocam şimdi benim Genel Başarı Yüzdesi : 22,35
  İl Başarı Yüzdesi : 23,85
  İstediğim okulların il başarı yüzdesi: 23.11 ve
  :23.61
  Hangi liseye girme şansım daha yüksek lütfen bir cevap verim lütfeennn 23.11 olaan en çok gitmek istediğim
  23.61. olan 2. gitmek istediğim yarın tercih var ne olursun bugün cevap ver hocam lütfeennnnn

 6. Arkadaşlar MEB bu seneki kontenjanların %30 arttığını açıkladı.Yani geçen sene 150 öğrenci alan bir anadolu lisesi bu sene 204 öğrenci alabilecek.Haliyle artık anadolu lisesine gitmek çok kolay.Tercih yaparken kesinlikle puanınıza bakmayın.Genel yüzdelik diliminize göre tercih yapın.Örneğin yüzdelik dilimi %10 olan bir öğrenci %7 lik okullara kadar tercih yapmalı.Olmasa bile şansımızı denemekle bir şey kaybetmeyiz.Kontenjanların da artması sebebiyle istediğimiz bir liseye girme ihtimalimiz yüksek.Geçen sene 440 la alan bir okul bu sene 415 e kadar öğrenci alacak.Bu yüzden moral bozmaya gerek yok.Hakkınızda hayırlısı olsun.

 7. Hocam Saygılar,puanım 356.07 yüzdelik dilimim 20.47 rica etsem İstanbul,Tekirdag ,Edirne,Kırklareli ve çanakkale Saglık meslek Liselerine girme olasıllıgım varmı? Yanıtlarsanız sevinirim.Teşekkürler.

 8. Mrhaba hocam,
  Benim genel başarı yüzdeliğim : 12,46 İl başarı yüzdeliğim : 8,47
  Gitmek istediğim lise : 10,99 Sizce Gitme İmkanım var mı. ? Yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler.

 9. bnm puanım 317 genel başarı yüzdeliğim 33.84 istediğim lise afyonda puanım oraya yetmiyo ama yüzdeliğim yetiyo oradaki liseyi tuturabilirmiyim kontejan 102 lütfen yardım edin

 10. Hocam siz açıklama yaparken genel yüzdelik dilime bakılacak dediniz.Ancak dershanedeki rehber öğretmen il içi tercihte il yüzdelik dilime il dışı tercih yaparken genel yüzdelik dilime göre tercih yapacaksınız dedi.Hangisi doğru?Ben gerek il içi okul tercihinde gerek ise il dışı okul tercihi yaparken genel yüzdelik dilimimi kullanacağız?

  • yerlestırmeler bır merkezden yurt genelı tum tercıhler degerlendırılerek yapılır.Ornegın Ankaradan bır ogrencı Konya dan bır okulu tercıh edebılır.Boyle bır durumda bulundugu ıldekı basarı sırasının bır onemı olmaz boyle bır degerlendırme yapılamaz.MEB ın yayınlamıs oldugu yuzdelık dılımler yurt genelı yuzdelık dılımlerıdır ayrıca.öğrencılere boyle yanıltıcı bılgıler vermek buyuk bır suctur.Nasıl bunu yapabılıyorlar anlamıyorum.Tercıh yaparken öncelıkle gecen yılıntaban puanı kesın tutan bır ıkı okul belırle ısın garantı olsun dıye.bunları en sona yerleştır.dıger tercıhlerını ıse kendı yuzdelık dılımının -3 azına kadar belırlleyebılırsın .En cok ıstedıgın ve en yuksek puanlı okula öncelık vermelısın.Bol şanslar…

  • istedığin 420lik olan okulsa onu tercihlerinin başına almalısın.<bu yı puanla ortalama 20 kadar duştu ve kontenjanlar artırıldıgı ıcın o okulu şansın yuksek..

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.