7:19 pm - Perşembe Mart 23, 2017

SBS Tercihleri Puana Göre mi Yüzdelik Dilime Göre mi Yapılacak 2013

Pazar, 14 Temmuz 2013, 23:30 | Güncel | 60 Yorum

Birçok öğrencinin SBS tercih sürecinde kafası karışık. SBS tercihleri OYP Puanına göre mi yoksa yüzdelik dilime göre mi yapılacak. Bu konuda geniş bilgi verelim. Seviye Belirleme Sınavı SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Görüleceği üzere süre oldukça kısıtlı ve tercih yapacak olan öğrencilerin işi bir hayli zor. Çünkü yanlış yapılacak tercihler sonrası Anadolu Lisesine yerleşememe gibi bir durum meydana gelebilir. İşte bu noktada iyi karar vermek ve yüzdelik dilim olayını iyi çözmek gerekiyor. Çünkü tercihlerimizi yüzdelik dilime göre yapmamız daha gerçekçi olacaktır. Puanlar ciddi derecede bizleri yanıltır. Puanlama sistemi geçen yıla göre değiştiği için yüzdelik dilimlere göre tercih yapılmasını öneriyoruz. Peki, sbs tercihlerimizi yüzdelik dilime bakarak mı yoksa SBS puanına bakarak mı yapacağız, yüzdelik dilim nedir, SBS tercihlerini yüzdelik dilime göre nasıl yapacağız.

2014 TEOG sonuç belgenizde il içi ve Türkiye geneli olmak üzere 2 tane yüzdelik dilim bölümü var. Bu yüzdelik dilimler sizin başarı durumunuzu gösteriyor. Örnek olarak yüzdelik dilimi ” %6 ” olan bir öğrencinin Türkiye başarı sıralamasını yaklaşık olarak hesaplayalım hemen.

SBS’ye yaklaşık 1 Milyon 200 bin aday girdi. Bu arkadaşımızın yüzdelik dilimi 6 olduğu için. 6 ile (1 Milyon 200 bini) çarpıp yüze böleceğiz. Bu işlemi yaptığımızda arkadaşımızın Türkiye Başarı sıralamasının yaklaşık 72 bin olduğunu buluruz. Aynı şekilde eğer hesaplamayı sadece kendi girdiği ilin toplam öğrenci sayısıyla ve yüzdesiyle hesaplasaydık orda da il geneli başarı sıralamasını bulurduk.

Tercih Yaparken Hangi Yüzdelik Dilime Bakacağız

SBS tercihi yaparken genel yüzdelik dilime bakarak tercih yapacağız. Haliyle bizim il geneli yüzdelik dilimle işimiz yok. Yukarıdaki hesaplamayı tekrar hatırlayacak olursak % 6’lık bir öğrencinin yaklaşık 72 bininci sırada olduğunu bulmuştuk. Ortalama değerlerle bakarsak her bir yüzdelik dilimde yaklaşık 12 bin öğrenci var. Bu demek oluyor ki : Genel yüzdelik dilimi %1 olan öğrenci ile %2 olan öğrenci arasında yaklaşık 12 bin kişilik fark var. İşte tercih yaparken bu farkı göz önüne almakta büyük yarar var.

Puana mı Bakacağız Yoksa Yüzdelik Dilime mi ?

Puanlar kesinlikle sizleri yanıltır. Bizim tavsiyemiz yüzdelik dilimden hareketle tercihlerinizi yapın. Peki Nereden bulacağız bu yüzdelik dilimleri diye soracak olduğunuzu duyar gibiyim. (Bütün Liseleri SBS Yüzdelik Dilimleri ve Puanları) linkine tıklayarak geçen yıl hangi lise yüzde kaç dilimdeki öğrenciyi almış bunu görebilirsiniz. Biz derszamani.net olarak öğrencilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. SBS tercih sürecinde tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

SBS Tercihlerinizle İlgili Olarak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

60 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "SBS Tercihleri Puana Göre mi Yüzdelik Dilime Göre mi Yapılacak 2013"

 1. cemre dedi ki:

  arkadaşlar yüzdelik puanlarını nasıl hesaplamalıyız.
  cevaplarınızı bekliyorum……

 2. melisa demirel dedi ki:

  2013 te sınava girdim OYP 262.218 puanım bu acaba hangi liseye gide bilirim lütfen bana yardımcı olun

 3. teog magduru dedi ki:

  benım teog puanım 455 gıtmek ıstedıgım lısenın gecen yılkı taban puanı 457 sızce gırebılır mıyım lutfen tahmın yurutur musunuz

 4. Polat dedi ki:

  Benim puanım 301, 926 gitmek istediğim lisenin 316 fakat benim yüzdelik dilimim 41, 08 lisenin ise 47, 76 sizce girer miyim?

 5. Hln dedi ki:

  Arkadaşlar korkmayın bnm yüzdelik dilimim3.56 istediğim lise 3.04 16 kişi kontenjan arttırdı hocalarım %90 girersin diyorlar

 6. tugce dedi ki:

  benmyüzdem 19 istedğim 18 kontenjanı 6 kişiartıı amasağlıkgirebilirmiym

Yorum Yazın