SBS Tercih Kılavuzu 2013

Milyonlarca öğrencinin SBS tercih heyecanı başladı 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında sürecek olan tercih maratonunda öğrencilerin ihtiyaç duyacakları SBS tercih kılavuzu bu sayfada. Öğrencilerimize SBS tercih sürecinde ince eleyip sık dokumalarını öneriyoruz. İşte 2014 TEOG Tercih Kılavuzu ve bilgiler:

Seviye Belirleme Sınavı SBS tercihleri 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Görüleceği üzere süre oldukça kısıtlı ve tercih yapacak olan öğrencilerin işi bir hayli zor. Çünkü yanlış yapılacak tercihler sonrası Anadolu Lisesine yerleşememe gibi bir durum meydana gelebilir. İşte bu noktada iyi karar vermek ve yüzdelik dilim olayını iyi çözmek gerekiyor. Çünkü tercihlerimizi yüzdelik dilime göre yapmamız daha gerçekçi olacaktır. Puanlar ciddi derecede bizleri yanıltır. Puanlama sistemi geçen yıla göre değiştiği için yüzdelik dilimlere göre tercih yapılmasını öneriyoruz.

2014 TEOG Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın

2014 TEOG Kontenjanları Okullar İçin Tıklayın

Anadolu Liseleri SBS Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayın

SBS Tercihlerinizi Yapmak İçin Tıklayın

Tercih sürecinde öğrencilerin SBS tercih kılavuzu 2013 ve tercih edecekleri liselerin önceki yıla ait SBS yüzdelik dilimlerini iyice incelemerini ve isabetli karar vermelerini öneriyoruz. Zaman kısıtlı sadece 1 hafta ve geri dönüşü yok çünkü yedek tercihler alınmayacak, yaptığınız tercihler aynı zamanda yedek tercihleriniz de olacak.

2014 TEOG Tercih Kılavuzu İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

172 Yorum Yapılmış “SBS Tercih Kılavuzu 2013

 1. ya bu giriş kodu neden hata veriyor biri bna yrdm etsin tercihlerimi dgştircm yapamıyorum bilen biri yardımcı olsun

  1. Ya bugun sistemden bakmaya calistim her seyi dogru girdim ama giris kodunu niye kabul etmiyo ya deliricem ayrica basin aciklamasina baktim 16 eylul falan diyor ne alaka ya niye bekletiyolar ya niye !!!!

  1. intrnette sınavsız öğrenci alan mesleki ve teknik öğretim okulları tercih listesine bakıp tekrar 10 tercih yapcan

  1. arkadaşım sen demekki bir yeri tutturamadın. O zaman 2 şansın var. Ya özele gidiceksin , Ya da meslek liselerine diplomayla giriceksin. 13-31 ağustos arası okulunda yap.

 2. yaa bnm yuzdeliğim 31.38 girmek istediğim okulun yüzdeliğige 32.58 ilk sıraya bu okulu yazdım sizce girme olasılığım needir ?

 3. Arkadaşlar yüzdem 15,58 Yazdığım ilk 5 okulun yüzdeleri :
  1-11,17
  2-12,01
  3-13,4
  4-14,37
  5-16,53 hangilerine yedek,hangisine asil olarak girebilirim ?

 4. arkadaşlar benim puanım 396 yüzdeliğim 10.84 taban puanı 413 ama yüzdeliği 14.39 olan bir liseye girebilirmiyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum.

  1. mert
   bu notu sana yazıyorum ama aşağıda yazan herkesi kapsamaktadır.
   puanın hiç önemi yok.sadece genel yüzdelik önemli.senin yüzdeliğin, girmek istediğin okulunkinden çok daha küçük, bu da sıralaman çok daha iyi demektir.KESİNLİKLE GİRERSİN.

 5. arkadaşlar benim puanım 357.489 yüzdelik dilimim 20.10 istediğim okulun puanı 390 yüzdelik dilimi 20. 38 arada 33 puan fark var girebilirmiyim sizce lütfen yardımcı olurmusunuz ?

 6. bence çoğumuz meslek lisesini kötülüyoruz ama meslek liselerinde de güzel bölümler var sadece sağlık meslek en iyi bölüm değil bence mesale ben tercihlere adalet,gazetecilik,radyo ve televizyon bölümlerini yazdım bence bu bölümlerde güzel olabilir hem üniversitede meslek lisesi işimizi daha kolaylaştırıyor haksız mıyım yani ?

 7. Arkadaşlar benim yüzdelik dilimim 7,76 istediğim lise 5,80 gidebilir miyim sizce? Bir de il başarı yüzdeliği mi önemli yoksa genel mi?

 8. mesala ilk tercihim tuttu ben o liseye gitmek zorundamıyım diğer tercihlerimdeki liselere giremezmiyim lütfen acil

 9. tercihlerimizi nasıl veririz aslında ben verdim ama sıralamayı yanlış yapmışım nasıl değiştirebilirim

 10. n olur bana yardım edin ben tercih kodlaraını arıyorum bulamıyorum tercih klavuzunada baktım göremedim bana yardım edin arkadaşlar lütfen

 11. Hocam merhaba genel yüzdelik dilim:1.67. İl yüzdelik dilim :2.25 bursa da oturuyorum. Tercihlerim şöyle; bursa Anadolu lisesi :1.4 Ahmet erdem Anadolu lisesi : 1.56. Bursa Anadolu erkek lisesi: 3.47. Bursa Anadolu lisesine girme şansım varmı? Teşekkür ederim

  1. Yaren bende bursada oturuyorum benimde yüzdelik dilimim 1.31 aynı tercihleri yapmışız neredeyse ama bursa anadolunun yüzdelik dilimi 1.4 değil 1.04 bu yüzden biraz karışık oluyor durum umarım ikimizde girebiliriz :)

 12. ARKADAŞLAR SBS TERCİHİNİZİ İNTERNET ÜZERİNDEN YAPAMIYOSANIZ SBS TERCİHİNDE GİRİŞE TIKLAYIP SAYFA YENİLENİP GİRMİYOSA İNTERNET TARAYICINIZI DEĞİŞTİRİN BNM CHROMDU VE GİRMİYODU EXPOLERLA GİRDİ DENEYİN FAYDASI OLCAK YARDIMIM DOKUNDUYSA NE MUTLU BANA..

 13. Hocam,benim genel yüzdeliğim %5.97,ben 4,09 luk bi lise istiyorum gitme olasılığım hakkında bilgi verir misiniz?

 14. Merhaba hocam,benim genel yüzdeliğim %5.97,ben 4,09 luk bi lise istiyorum gitme olasılığım hakkında bilgi verir misiniz?

 15. Arkadaşlar yüzdelik dilimim 13 kontenjanların arttığını göz önünde bulundurursak yüzdelik dilimleri 7 lik liselere gitme şansım nedir ?

 16. Benim istediğim lise 1.75 civarı istio benim il yüzdeliğim 2.8 genel ise 2.5 girebilirmiyim yardım LÜTFEN!!

 17. slm arkadaşlar benim yüzdeliğim 23 şehirde ama bana sağlık lisesi geliyor fakat ben hangi yüzdeliğe bakacam genele mi ilemei_?

 18. bu ne saçma bir sistemdir milli eğitimi arıyoruz onlar bile adam gibi bilgi vermiyor bu çocuklar aydınlatılmadan nasıl yapacaklar ülke okuma oranını düşürmek için böle bir sistem yapılmış gerizekalılar ya sistemi kurup alt yapı bile olmuyor pat die çıkıyor öğretmenlerde bilmiyor cocuklar nasıl yapacak

 19. liselerin kodlarını bulamıyorum internetten tercihde istediğin lisenin koduyla yapılcakmış bn bulamıyorum yardım

 20. puanım 482 sizce vefa,pertevniyal ve nişantaşı anadolu liseleri arasından hangisini yazmalıyım

 21. ya arkadaşlar nasıl tercih yapacağız benim tercih listen hazır ayarladım ama tercihi yapmak için okul kodları giriliyormuş biz bu kodları bulup mu gideceğiz yoksa okulda veriyorlarmı ? lütfen yardımcı olun .

 22. benim oyp puanım 290 sbs puanım 340 sağlık meslek olurmu ya da öğretmen lisesi nereleri tercih edeyin lütfen yardım edin :(

 23. Arkadaşlar yüzdelik dilimim 13 kontenjanların arttığını göz önünde bulundurursak yüzdelik dilimleri 6 veya 7 lik liselere gitme şansım nedir ?

 24. Benim yuzdelik dilimim %14.09 %9luk veya %12lik veya %13luk liselere girebilirmiyim lutfen cevap yazin acilll

 25. Arkadaşlar Yüzdelik Dilim Daha Önemli Benim Puanım 465 İl Yüzdem 1.86 İstediğim Liseyi Tutuyor. Rehber Öğretmenleriniz Sizi Bu Konuda Bilgilendirir Ancak Puanınız Tutmasada İstediğiniz liseyi Yazın Kontenjanlar Arttı.

 26. ya bu tercih listesine özel okullarıda yazabılıyor muyuz burslu öğrencı alıyo gıbısınden falan söylentıler var örneğin ildeki özel okulla yazılabılıyormu yanı ben mebın yayınladığı tercıh lıstesıde acılmıyo biri yardımcı olsun

  1. trükiye geneli ve il genelinde kötü bir sıralamada olduğunu ve puanının berbat ötesi olduğunu ifade ediyorr

 27. arkadaşlar öncelikle herkese başarılar yüzdelik dilimim 57 hangi yüzdelik dilimi aralığında yapabilirim

   1. aynen senin puanın pek iyi değilmiş. arkadaşın dediği doğru önünden bile geçemessin seni üzmek istemem ama yüzde 60’a bile zor girersin yolun meslek lisesi kardeşim.

 28. Benim yüzdelik dilimim 18 hangi aralıktaki yerleri yazabilirim % 10 a kadar düşmelimiyim cevaplarsanız sevinirim

  1. ya ben kağıt üzerinde tercihlerimi yaptım internet üzerinden hangi adrese gireceğim bu okul kodlarını :(

 29. benim puanım 388.496 il yüzdelik dilimim 12.42 istediğim okulun puanı 411.873 yüzdelik dilimi ise 14.77 bu okula girebiliyor muyum?

 30. biz bu sene yüzdelik dilime göremi tercih yapacağız lütfen bilen birisi bana cevap versin çünkü mebin sitesinden ulaşamadım lütfen yardım edin…

  1. ece ben okul müdürüne sordum puanlar aldatıcı olabilir dedi ama yüzdelik dilim şaşmaz dedi. yani yüzdelik dilime göre yapman yararına olacaktır.

 31. hocam benim kardeşimin sbs puanı374. oyp puanı ise 303. meslek lisesi düşünüyoruz.yüzdelik dilimi %40.48 yüzdelik dilime göre mi tercih yapalım,hangi aralıkta olsun

 32. Yaaa Lütfen Bana Yardım EdebilirMisniz ?
  Oyp Puanım :
  Genel Yüzdelik Dilimim : 7.65
  İl Yüzdelik Dilimim : 10.47
  Ve Ben Yüzdelik Dilime Göre Tercih Yapabiliyormuyum ?
  Yapabiliyorsamda hangi yüzdelik dilim üzerinde tercih yapabiliyorum Bilgi Verirseniz Çok Sevinirim . Şimdiden Teşekkürler …

  1. Yaaa Lütfen Bana Yardım EdebilirMisniz ?
   Oyp Puanım : 414.123
   Genel Yüzdelik Dilimim : 7.65
   İl Yüzdelik Dilimim : 10.47
   Ve Ben Yüzdelik Dilime Göre Tercih Yapabiliyormuyum ?
   Yapabiliyorsamda hangi yüzdelik dilim üzerinde tercih yapabiliyorum Bilgi Verirseniz Çok Sevinirim . Şimdiden Teşekkürler …

   1. şimdi büyük ihtimal kendi ilinn içerisinde tercih yapacaksın. yani burda 10.47 yüzdelik dilimini kullanacaksın. 8-9 yüzdelik dilimi arasında yer alanlar daha iyi liseler 11 12 arasındakiler senin diliminden daha aşşağıdaki liseler

 33. merhaba,
  meb in sitesinde okul tercih kontenjanlarına ulaşamıyorum. Hep boş sayfa çıkıyor. Yapabilen var mı? Acil cvp lütfeeeeeeen!

  1. merhaba hocam,benim oyp puanım:442 ,yüzdelik dilimim:3,7 izmirde yaşıyorm tercihlerim hangi dilimler arası olmalı?teşekkür ederim..

 34. OYP : 444,147 il yüzdeliğim : 4.26 genel yüzdelik : 3.5 Bursa Anadolu Erkek Lisesi’ne veya Gazi Anadolu Lisesi’ne girebilir miyim ?

  1. ben de bursada yaşıyorum. ikisi de rahat gelir içini rahat tut. gazi 4.09 erkek .3.41 sen 3.5 mişsin zaten. bu kontenjanlar normaldeyken olan yüzdelik dilimler. kontenjan artışları göz önünde bulundurulursa rahat girersin :)

 35. merhababen osmaniye de yaşıyorum benim yüzdelik dilimim %15,37 benim tercihde hangi liseleri yazmam uygun olur yazar mısınız ?

 36. Merhaba . Hocam benim yüzdelik dilimim % 11.48 Erzurum Hacı Sami Boydak Anadolu Lisesi’ ni tercih etsem girebilir miyim ? Bu lisenin geçen yıl ki puanı 429 yüzdelik Dilimi 10.11 (sbs puanım380) Girebilir miyim ?

 37. hocam benim genel yüzdelik dilimim 16,79 12 lik bir liseye gidebilir miyim bide genel yüzdelik dilimine bakılıyor demi ben şehir içine veya ilçelere gideceyim

  1. gençler ben şu an 11.sınıfa geçitm.size tavsiyem puanınız 400 ün üstündeyse puanınzdan en fazla 20 puan kadar yüksek okulu yazın.hatta o bile fazla.ama 400 ün altındaysa daha esnek davranabilirsiniz.

   1. haleciğim,bu konuda bildiklerin yanlış.puanın hiç önemi yok.yanıltma çocukları.genel yüzdelik önemli.

 38. hocam benim yüzdelik dilimim 18.89 hangi aralıktaki liseleri tercih etmem gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

 39. hocam il içi tercihimi yapıcam yüzdelik dilimim 11,45 sizde hangi yüzdelik dilimler arasında tercih yapmalıyım ?

  1. 9 ve 13 yüzdelik dilimi arasında yapabilirsin. yüzdelik dilimi 9 olann okul 11 olana göre daha iyidir ondan 2 üç tane 11 likten yine ve 11in altında yapabilirsin

   1. off derya çok mu biliyorsun ya bugün okul müdürüyle konuştum ikisinide kullanabiliriz fakat önemli olan genel yüzelik dilim

 40. hocam benim yüzdelik dilimimden yüksek olan okullara girebiliyo muyumyani tercihlerime onları yazıyım mı

 41. bu tercih kılavuzu açılmıyor. yani okullarla ilgili hiçbirşey yazmıyor. sadece bilgilendirme var.

  1. oha olum dibine vurmuşsun hepsine girersin salak sbs yüksekse al basını git evi terket kimseye ihtiyacın yok muhahahaha

  1. eğer sınava girdiğin şehirden tercih yapacaksan il yüzdesine, başka şehirden yapacaksan genel yüzdeye bakıcaksın :D

 42. merhaba arkadaşlar benim sbs puanım 360 zonguldak çaycuma oktay olcay yurtbay anadolu lisesine gitmek istiyorum genel başarı yüzdeliğim; %19.67 .il başarı yüzdeliğim; %21.65 sizce bu okula gidebilir miyim lütfen arkadaşlar yardımcı olun ACİLLLLL!!!

 43. iyi günler hocam ben saglık meslek lisesine girmek istiyorum benim sbs puanım :413 oyp:323 g.yüzdelik dilimim:31.52 girebilirmym acaba ??? kac5tan kaca yüzdelik dilimi bakmalıyım acaba ii günler

 44. HOCAM BENİM YÜZDELİK DİLİMİM 33,08 İSTEDİĞİM LİSENİN
  YÜZDELİK DİLİMİ 31,58 O LİSEYE GİDEBİLİRİM YARDIM EDİN LÜTFEN

  1. sanırım biraz zor ama sen yine de tercihlerin arasına yaz yedeklerden felan şansını denersin :D

 45. Merhaba bende bu sene girdim sbs’ye.. benim il yuzdelik dilimim 8.38 genel yuzdelik dilimim 6.34 bu tercihlerde hangisi kullanılacak bilgi verebilir misiniz? bu arada ben ankarada yasıyorum ve tercihlerim ankara içi olacak..

 46. ben sbs den 325 aldım nereler gelebilir ,lise puanları düştümü kaç puan düştü nolur cevap verinn

  1. puanın önemli değil canım yüzdelik dilimin önemli bu yüzden yüzdelik dilime göre tercih yapmalısın. :D

 47. Hocam il yuzdelik dilimine goremi yoksa genel yuzdelik dılımıne goremı tercıh yapıcaz benım genel yuzdeliğim %15 il yuzdeliğim %18.1 kaçla kaç araı tercıh yapmalıyım :(

 48. Benim genel başarı yüzdem 18,31 hangi aralıktaki liseleri yazabilirim birde yüzde düşük olunca mı daha iyi fazla olunca mı puanı benden yüksek arkadaşımın yüzdesi az çünkü.

 49. hocam benm kardeşimin puanı 417 yüzdelik dilim 7 sağlık meslek lisesini tercih etmk iştior sizce nasıl seçimi

 50. merhaba tuğçe hanım illere göre yüzdelik dilimi linki veriyorsunuz ama bunlar geçen seneki değilmi
  güncel liste ne zaman açıklanacak.

  1. Hayır arkadaşlar. yeni liste diye bir şey yok zaten. Yüzdelik dilimler her yerleştirme sonucu belli olur. Daha kimse bir yere yerleşmemişken bu senenin yüzdelik dilimi bilinemez. Bütün tercihler her zaman bir önceki yılın puanlarına ve yüzdelik dilimine göre yapılır. Azcık mantıklı düşünelim lütfen. verdiğim link 2012 yüzdelik dilimleri. 2013 sizin tercih sonuçlarınızda belli olacak.

 51. lütfen cevar verin yaa merhaba ben sbs den 332 oyp puanı aldım yüzdelik dilimim ise 28 hangi yüzdelik dilim aralığındaki okulları yazabilirim. ve sizce puanım çok düşükmü

   1. yüzdelik dilimim kötü olabilir ama puanıma göre gayet iyi durumdayım diye düşünüyorum geçen sene 360 puan alanların yüzdelik dilimlri 32 imiş

  1. bence o kadar düşük değil daha düşükleride var benim ki 347. senin yedekten girebilme şansında var. bence mo

   1. girmek istediğim okulun puanı 350 benim 332 fakat yüzdelik dilimim 28 istediğim okulun 34 gierebilirmiyim ya

 52. Merhaba,benim sbs puanım düşük yani 323 genel başarı olarak ta %31 hangi okulları yazabilirm ?
  Edirne 80. yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesine gidebilir miyim ?

   1. 1. muratı tercihlerde yazıcam ama Havsa Anadolu olacak yüzdelik dilim olarak yetiyomuş oraya gidicem.

 53. merhaba ben sbs den 332 oyp puanı aldım yüzdelik dilimim ise 28 hangi yüzdelik dilim aralığındaki okulları yazabilirim. ve sizce puanım çok düşükmü…

 54. merhaba ben sbs den 332 oyp puanı aldım yüzdelik dilimim ise 28 hangi yüzdelik dilim aralığındaki okulları yazabilirim. ve sizce puanım çok düşükmü

  1. SBS tercih kılavuzunu önce bir okumanızı tavsiye ederim. Tercihlerinizi kesinlikle genel yüzdelik dilime göre yapmalısınız. Puana bakmayın.

 55. merhabalar.öncelikle kolay gelsin benim kızım özgü kuruçay 334 puan aldı.kontenjandan girebilirmi öğretmen lisesine..en iyisi olaraktan..yada bu puanla nereleri yazalım .mesela örnek..yazabilirmisiniz ..yüzdelik dilimimizde yüde 58.

 56. Sevgili çocuklar SBS tercihleri ile ilgili ilk 5 kişinin sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Yüzdelik dilim ve puanlarla ilgili sorularınızı alabilirim

  1. merhaba oğlum mehmet burhanettin şahin için bilgi almak istiyorum..

   sbs 8.sınıf puanı 410,354

   oyp puanı 327,607

   genel başarı yüzdelik %29.89

   il başarı yüzdelik 33,85 dir..saygılar

   1. 15 Temmuz 2013, 12:44
    merhaba oğlum mehmet burhanettin şahin için bilgi almak istiyorum..
    sbs 8.sınıf puanı 410,354
    oyp puanı 327,607
    genel başarı yüzdelik %29.89
    il başarı yüzdelik 33,85 dir..

    BURSA/YILDIRIM ANADOLU LİSESİ NE GİREBİLİRMİ

    saygılar

  2. benim kızımın yüzdelik dilim 11.68 istanbulda güzel bir anadolu lisesi olurmu yüzdelik dilimleri 9 olanları tercih edebilirmiyiz

Bir Cevap Yazın

Top