1:21 am - Salı Mart 28, 2017

SBS Sorularını Kim Hazırlıyor Tartışmaları

Cuma, 28 Aralık 2012, 20:36 | Sınavlar | 71 Yorum

8. sınıf öğrencilerinin aklını sürekli meşgul eden bir soru var ki, sürekli bunu kendi aralarında tartışma konusu haline de getirirler: SBS sorularını kim hazırlıyor ?  Seviye Belirleme Sınavının atmosferine şu sıralar iyiden iyiye girmeye başlayan öğrencilerin içini rahatlatacak bir bilgilendirme yapma gereği duydum.

sbskimhazirliyorSBS’ye hazırlanan öğrenciler soruları genel olarak iki kurumdan birinin hazırladığını düşünürler. Bunlardan biri TÜBİTAK öteki ise MEB olarak söylenir. Yine kendilerince, TÜBİTAK’ın hazırladığı SBS sorularının zor; MEB’in hazırladığı soruların kolay olduğu söylentisine inanırlar. Sevgili çocuklar, sıkça dillendirilen bu konuda şimdi söyleyeceklerimden başkasına inanmayın. SBS sorularını hiçbir zaman TÜBİTAK hazırlamamıştır. TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) görevi sınırları itibariyle böyle bir işe girişmez dahi. SBS soruları her yıl MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından hazırlanır ve yine aynı kurum tarafından haziran ayında uygulanır. Bütün sınavlar MEB tarafından yapılıyorsa bu durumda yine sizler arasında kabul gören, soruların yıllara göre zorluk derecelerinin değişmesi gibi bir durum da söz konusu değildir. Yıllar arasında olabilecek zorluk farklarını TÜBİTAK-MEB kurumlarıyla ilişkilendirmek tamamen uydurmadır.

Şu anda yoğun bir tempoyla sınava hazırlık yapan öğrencilerin bu noktada ” 2014 TEOG sorularını kim hazırlıyor ? ” gibi bir sorunu düşünmeleri tamamen yersizdir. 8 Haziran 2013 Cumartesi günü yapılacak olan SBS sorularını yine MEB hazırlayacak. 2014 TEOG sorularının zorluğu ya da kolaylığı konusunu ise düşünmek yerine sınava çalışmanızı öneriyoruz. Sınav zor da olsa kolay da olsa, bu herkes için aynı derecede etki edeceği için, bireysel olarak başarımıza endekslenmek daha mantıklı bir yaklaşımdır. Tüm öğrencilerimize derszamani.net olarak 2014 TEOG’de başarılar dileriz.

yazarfoto

Osymtr.Com yazarı Aytuğ Çevik

71 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "SBS Sorularını Kim Hazırlıyor Tartışmaları"

  1. İrem dedi ki:

    Ne zaman açıklanacak bir bilginiz var mı?

  2. Gizem Seymen dedi ki:

    350 puan ile 400 puanlık liseye gidilirmiiiiii :((

Yorum Yazın